Case Study:

Safilo

FFS case study Safilo

Profil klienta

Założona w 1934 roku we włoskim regionie Veneto, Grupa Safilo jest jednym z głównych graczy w branży okularów w zakresie projektowania, produkcji i dystrybucji oprawek do okularów, okularów przeciwsłonecznych, okularów sportowych, gogli i kasków. Grupa projektuje i produkuje swoje kolekcje, łącząc innowacje stylistyczne, techniczne i przemysłowe z jakością i umiejętnym wykonaniem. Dzięki szerokiej obecności na całym świecie model biznesowy Safilo umożliwia monitorowanie całego łańcucha produkcji i dystrybucji. Grupa Safilo zapewnia, że każdy produkt jest idealnie dopasowany i spełnia najwyższe standardy jakości. Produkty Safilo docierają do około 100 000 wybranych punktów sprzedaży na całym świecie. Portfolio  obejmuje główne marki własne: Carrera, Polaroid, Smith, Safilo, Blenders, Privé Revaux i Seventh Street. Licencjonowane marki to: BOSS, Carolina Herrera, Chiara Ferragni, Dsquared2, Eyewear by David Beckham, Fossil, Havaianas, HUGO, Isabel Marant, Jimmy Choo, Juicy Couture, Kate Spade, Levi’s, Liz Claiborne, Love Moschino, Marc Jacobs, Missoni, M Missoni, Moschino, Pierre Cardin, PORTS, Rag&Bone, Rebecca Minkoff, Tommy Hilfiger, Tommy Jeans i Under Armour.

 

Wyzwanie

Safilo zwróciło się do Fast Forward Solutions po zatrudnieniu Country Managera w Polsce. Spółce Safilo zależało na szybkim i sprawnym zbudowaniu od podstaw zespołu sprzedaży. W celu ustalenia strategii rekrutacyjnej i poznania oczekiwań wobec kandydatów spotkaliśmy się z Country Managerem oraz HR Business Partnerem EMEA w Safilo. Po spotkaniu dokładnie wiedzieliśmy jakich kandydatów chciałoby pozyskać Safilo i dlaczego samodzielna rekrutacja przeprowadzona przez spółkę nie powiodła się. Dodatkowo spółce zależało na tym aby zespół został zbudowany w krótkim czasie (2 miesięcy) aby team mógł wystartować  komercyjnie 1 stycznia 2022 r.

 

 

Strategia działania i przebieg rekrutacji

Pracę rozpoczęliśmy od:

Przygotowania profilu idealnego kandydata

Mapowania polskiego rynku firm Eyewear oraz Luxury, które mogłyby zatrudniać doświadczonych przedstawicieli handlowych pracujących z markami premium, dodatkowo dobrze mówiących po angielsku,

Opracowania i wdrożenia strategii komunikacji z kandydatami

Opracowania strategii sourcingowej.

 

Początkowo nasza strategia sourcingowa bazowała na dotarciu do kandydatów używając metodologii Direct Search zidentyfikowanych na LinkedIn oraz wyszukania ich w naszej unikalnej bazie kandydatów w kategorii Sales stworzonej dzięki najnowocześniejszym narzędziom rekrutacyjnym dostępnym obecnie na rynku. Następnie przygotowaliśmy kampanię rekrutacyjną o określonych parametrach i sekwencji emaili. Po pierwszym tygodniu trwania kampanii okazało się, że prawidłowo zidentyfikowani kandydaci są mało responsywni. W związku z czym musieliśmy dodać nowe elementy do naszej strategii i postanowiliśmy o użyciu poleceń (tzw. referrali) zachowując przy tym standardy RODO.

Mając na uwadze ograniczony czas projektu, zespół naszych rekruterów pracował w tzw. sprintach rekrutacyjnych.

 

Efekty

Efekty rekrutacji prowadzonej przez FFS były znaczące i szybko przyniosły pożądane rezultaty. W ciągu jednego miesiąca udało się przedstawić 10 kandydatów, co jest imponującym wynikiem biorąc pod uwagę ograniczony czas projektu i trudność w znalezieniu odpowiednich kandydatów na rynku Luxury/Eyewear. Dzięki zatrudnieniu 5 z nich, Safilo szybko i skutecznie stworzyło zespół handlowy w Polsce, co pozytywnie wpłynęło na rozwój biznesu.

Zespół FFS zaangażował się w proces rekrutacji, dostosowując strategię do sytuacji na rynku pracy kandydatów i używając najlepszych narzędzi rekrutacyjnych. Warto podkreślić, że użycie poleceń (referrali) pozwoliło na dotarcie do odpowiednich kandydatów i przyspieszenie procesu rekrutacji

 

Liczba kandydatów w lejku

Liczba przeprowadzonych rozmów kwalifikacyjnych

Liczba zatrudnionych kandydatów

Czas trwania projektu w miesiącach

Opinia klienta

Z ogromną radością polecamy Fast Forward Solutions jako partnera w rekrutacji. W ciągu zaledwie miesiąca pomogli nam zbudować silny dział sprzedaży w Polsce. Ich profesjonalizm, szybkość i skuteczność są nieocenione. Gorąco rekomendujemy FFS każdej firmie poszukującej wsparcia w rekrutacji!

Piotr Sztąborowski

Country Manager, Safilo

Case Study Inspeerity

Case Study Pearl Convert