Dlaczego polskie firmy zmagają się z rekrutacją specjalistów od marketingu międzynarodowego?

Dlaczego polskie firmy zmagają się z rekrutacją specjalistów od marketingu międzynarodowego?

Rekrutacja specjalistów marketingu międzynarodowego: Dlaczego polskie firmy zmagają się z rekrutacją ekspertów od marketingu globalnego?

Rekrutacja specjalistów marketingu międzynarodowego. W 2023 widzimy jak polska gospodarka się rozpędza. Jednym z motorów tego rozwoju jest eksport usług czy towarów. Konkurowanie na rynku polskim to co innego niż konkurowanie na rynkach globalnych. Aby to robić skutecznie potrzebni są wykwalifikowani specjaliści znający realia rynku globalnego. I tu pojawia się wyzwanie.

Polskie firmy dążące do ekspansji na rynki międzynarodowe, napotykają na znaczące trudności w pozyskaniu specjalistów od marketingu międzynarodowego. Ten artykuł, skupiając się na kluczowych aspektach pozyskiwania utalentowanych specjalistów marketingu, bada przyczyny tego zjawiska i proponuje rozwiązania.

1. Braki w systemie edukacyjnym

Polski system edukacyjny często nie nadąża za szybkimi zmianami w świecie marketingu cyfrowego. Absolwenci są niedostatecznie przygotowani do pracy w dynamicznym środowisku międzynarodowym, co stanowi pierwszą przeszkodę w rekrutacji marketingu międzynarodowego. Brak specjalistycznych kursów i szkoleń skoncentrowanych na marketingu międzynarodowym jest tu kluczowym problemem. Potrzebne są zmiany w programach nauczania, które lepiej przygotują przyszłych specjalistów do wyzwań globalnego marketingu, takich jak zrozumienie różnorodnych rynków i adaptacja strategii marketingowych do różnych kultur.

2. Obecność globalnych firm na rynku polskim

Wiele międzynarodowych korporacji posiada swoje oddziały w Polsce, ale ich działalność często koncentruje się na obsłudze rynku lokalnego. To sprawia, że polscy specjaliści marketingu mają ograniczony dostęp do projektów o zasięgu międzynarodowym, co utrudnia zdobywanie doświadczenia niezbędnego do skutecznego działania na globalnym rynku. Przykładem może być dowolna zagraniczna firma z branży FMCG, która mimo międzynarodowej obecności, w Polsce skupia się głównie na lokalnych klientach, ograniczając możliwości rozwoju swoich pracowników w zakresie marketingu międzynarodowego. To powoduje, że działy marketingu pracujące w tych firmach nie mają kompetencji globalnych. Wyjątkiem może być oddział regionalny np. CEE gdzie lokalne teamy obsługują rynki krajowe pod nadzorem-koordynacją regionalnego zespołu.

3. Gdzie w Polsce szukać ekspertów marketingu międzynarodowego?

Jednakże, istnieją sektory, w których Polska zaczyna odgrywać coraz ważniejszą rolę i dzięki specjalistom od marketingu międzynarodowego widać duży progres. Rynek gier mobilnych, stacjonarnych czy SaaS oraz Software Development to obszary, gdzie polscy specjaliści coraz częściej pracują nad projektami o globalnym zasięgu. W tych branżach, polscy specjaliści zdobywają cenne doświadczenie, ucząc się jak dostosowywać produkty i usługi do wymagań i oczekiwań klientów z różnych części świata. Przykładem jest firma Netguru, która jako polski software house, realizuje projekty dla klientów z całego świata, co daje jej pracownikom możliwość zdobycia międzynarodowego doświadczenia.

4. Bariery językowe i kulturowe

Znajomość języka angielskiego to już standard, ale marketing międzynarodowy wymaga znacznie więcej. Zrozumienie kultury i specyfiki rynku docelowego jest kluczowe. Omówienie, jak różnice kulturowe wpływają na strategie marketingowe i jakie są konsekwencje ich niezrozumienia. Przykładem nieudanej kampanii z powodu błędów kulturowych może być kampania firmy Y, która nie uwzględniła specyfiki kulturowej rynku azjatyckiego, co skutkowało negatywnym odbiorem ich produktu.

5. Ograniczony dostęp do doświadczenia międzynarodowego

Rekrutacja specjalistów marketingu międzynarodowego jest trudna do realizacji w Polsce. Omówienie, jak brak międzynarodowych projektów w polskich firmach ogranicza możliwości zdobycia praktycznych umiejętności. Przykładem firmy, która z powodzeniem wdrożyła programy wymiany międzynarodowej lub współpracę z zagranicznymi partnerami, może być Booksy, która dzięki globalnej ekspansji zapewnia swoim pracownikom dostęp do międzynarodowego doświadczenia.

6. Specyfika marketingu w sektorach B2B i B2C

Marketing międzynarodowy w sektorze B2B wymaga głębokiego zrozumienia branży i długoterminowych relacji z klientami, podczas gdy B2C koncentruje się na szybkich wynikach i masowej komunikacji. Analiza, jak te różnice wpływają na rekrutację specjalistów od marketingu międzynarodowego. Przykładem firmy, która skutecznie dostosowała swoje strategie marketingowe do obu modeli biznesowych, może być Woodpecker, który oferuje narzędzia do automatyzacji procesów sprzedażowych zarówno dla klientów B2B, jak i B2C.

7. Konkurencja na rynku globalnym

Polskie firmy konkurują na globalnym rynku z firmami, które mają dostęp do większych zasobów i bardziej doświadczonych specjalistów. Analiza, jak ta konkurencja wpływa na możliwości rekrutacyjne polskich firm. Przykłady sukcesów polskich firm na rynku globalnym, takich jak CD Projekt RED, twórcy gry “Wiedźmin”, mogą służyć jako inspiracja.

8. Ograniczenia budżetowe polskich firm

Wiele polskich firm, szczególnie mniejszych i średnich przedsiębiorstw, boryka się z ograniczeniami budżetowymi. Omówienie, jak te ograniczenia wpływają na możliwości inwestycji w międzynarodowy marketing i zatrudnienie specjalistów. Przykłady firm, które efektywnie wykorzystały ograniczone zasoby do budowania międzynarodowej obecności, mogą pokazać, że sukces jest możliwy nawet przy ograniczonych środkach.

 

rekrutacja specjalistów marketingu międzynarodowego

 

Zatem powstaje pytanie gdzie i jak szukać specjalistów od marketingu międzynarodowego?

Poniżej kilka rad jak można poradzić sobie z tym wyzwaniem

Współpraca z instytucjami edukacyjnymi

Firmy powinny nawiązywać współpracę z uczelniami i instytucjami edukacyjnymi, aby wpływać na programy nauczania i wspierać rozwój kursów skoncentrowanych na marketingu międzynarodowym. Możliwe jest również organizowanie konkursów i projektów, które pozwolą studentom na praktyczne zastosowanie wiedzy oraz nawiązanie pierwszych kontaktów zawodowych.

Międzynarodowe partnerstwa i programy wymiany

Firmy mogą rozważyć ustanowienie partnerstw z organizacjami międzynarodowymi oraz wdrażanie programów wymiany. Programy wymiany pracowników mogą również pomóc w zrozumieniu różnych rynków i kultur, co jest kluczowe w marketingu międzynarodowym.

Inwestycje w szkolenia i rozwój umiejętności:

Organizowanie szkoleń i warsztatów skupiających się na zrozumieniu różnych kultur i specyfik rynków międzynarodowych dla swoich pracowników może podnieść kompetencje dla globalnych zespołów. Szkolenia mogą obejmować zarówno aspekty kulturowe, jak i techniczne nowości w marketingu cyfrowym.

Wykorzystanie branż o globalnym zasięgu

Firmy mogą szukać talentów w sektorach takich jak gry mobilne, SaaS, czy software development. Pracownicy z tych sektorów często mają doświadczenie w pracy z międzynarodowymi klientami i zrozumienie globalnych trendów. Dodatkowo kilka dużych firm polskich z branży fashion też ma już takie doświadczenia.

Budowanie międzynarodowych zespołów

Tworzenie zespołów złożonych z osób o różnych tłach kulturowych i doświadczeniach międzynarodowych. Będzie to zgodne z polityką Diversity& Inclusion (różnorodność i inkluzywność). Międzynarodowe zespoły mogą lepiej zrozumieć i efektywnie komunikować się z różnorodnymi rynkami. Jest to możliwe w Polsce – widzimy szereg przykładów – głownie w branży SaaS gdzie właściciele dobrze zrozumieli czynniki warunkujące ekspansję międzynarodową i tworzą międzynarodowe zespoły w Polsce.

Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi rekrutacyjnych

Korzystanie z platform rekrutacyjnych skoncentrowanych na międzynarodowych talentach. Firmy mogą również korzystać z narzędzi analitycznych, aby lepiej zrozumieć potrzeby i preferencje kandydatów.

Współpraca z agencjami rekrutacyjnymi specjalizującymi się w pozyskiwaniu talentów z rynków międzynarodowych

Nawiązywanie współpracy z agencjami rekrutacyjnymi, które specjalizują się w poszukiwaniu talentów na rynkach międzynarodowych. Mogą również doradzać w kwestiach związanych z adaptacją strategii rekrutacyjnych do różnych rynków. Tego typu organizacje potrafią szybko zmapować pulę talentów i zaprezentować dopasowanych kandydatów do danej specyfiki branży jak i kultury organizacyjnej.

 

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions to butikowa agencja specjalizująca się w rekrutacji w obszarach IT, sprzedaży, marketingu cyfrowego oraz finansów. Nasze metody zapewniają szybki dostęp do najlepszych talentów dostępnych na rynku zarówno polskim jak i międzynarodowym, skuteczne wyniki oraz gwarantują bardzo wysoki poziom poufności zarówno dla klientów jak i kandydatów. Z naszą pomocą zbudujesz swój “dream team”.

 

O autorze: Tomasz Bożyczko

Tomasz Bożyczko to doświadczony lider w zarządzaniu zespołami marketingu i sprzedaży, prezes oraz założyciel Fast Forward Solutions. Jego pasja do rekrutacji i rozwijania zespołów przyczyniła się do sukcesów wielu organizacji. Tomasz jest ekspertem w dziedzinie zatrudniania najlepszych talentów oraz doskonalenia procesów rekrutacyjnych.

 

Sprawdzanie referencji – jak to skutecznie zrobić?

Sprawdzanie referencji – jak to skutecznie zrobić?

Jak skutecznie sprawdzać referencje kandydatów z poprzedniego miejsca pracy: przewodnik dla ekspertów rekrutacji

W dzisiejszych czasach, proces rekrutacji najlepszych kandydatów jest złożony i coraz bardziej wymagający. Jako doświadczony ekspert w dziedzinie executive search, chciałbym podzielić się wiedzą na temat kluczowego etapu procesu rekrutacyjnego, którym  jest sprawdzanie referencji kandydatów. Ten artykuł omawia, jak skutecznie przeprowadzać sprawdzanie referencji, aby wybrać najlepszego kandydata dla Twojej organizacji, zapewniając, że decyzja o zatrudnieniu będzie oparta na solidnych i wiarygodnych informacjach.

Sprawdzenie referencji: Zrozumienie procesu

Sprawdzanie referencji to nie tylko formalność, ale kluczowy element procesu rekrutacyjnego. Pozwala uzyskać głębsze zrozumienie kompetencji, umiejętności oraz zachowania kandydata. Jest to również okazja do potwierdzenia informacji podanych przez kandydata w CV i podczas rozmowy kwalifikacyjnej, co jest niezbędne do dokonania trafnej oceny jego przydatności na dane stanowisko.

Przygotowanie do sprawdzenia referencji.

Przygotuj zestaw pytań skoncentrowanych na umiejętnościach, osiągnięciach oraz zachowaniu kandydata, dostosowanych do specyfiki stanowiska. Ważne jest, aby pytania były otwarte i umożliwiały uzyskanie szczegółowych odpowiedzi, które pozwolą na pełniejsze zrozumienie kandydata. Przygotowanie i planowanie tych pytań z wyprzedzeniem zapewni, że rozmowa będzie płynna i skoncentrowana na najważniejszych aspektach.

Wybór odpowiedniej osoby do sprawdzenia kandydata

Wybierz referencje od osób, które miały bezpośrednią styczność zawodową z kandydatem, takich jak przełożeni, współpracownicy czy klienci. Idealnie, gdy referencje pochodzą z różnych poziomów hierarchii i różnych projektów, co daje szerszy obraz kompetencji i zachowania kandydata. Upewnij się, że referencje są aktualne i odnoszą się do ostatnich doświadczeń zawodowych kandydata.

Techniki

Zachowaj profesjonalizm i otwartość podczas rozmów, słuchaj uważnie i czytaj między wierszami. Ważne jest, aby stworzyć atmosferę zaufania, co zachęci referencje do szczerego dzielenia się informacjami. Pamiętaj, aby zadawać pytania w sposób, który pozwala na uzyskanie konkretnych przykładów i sytuacji, w których kandydat wykazał się poszukiwanymi kompetencjami.

Analiza

Dokładnie analizuj informacje, zwracając uwagę na spójność informacji otrzymanych od różnych źródeł. Szukaj wzorców w odpowiedziach, które mogą wskazywać na mocne strony i obszary do rozwoju kandydata. Bądź świadomy wszelkich niekonsekwencji lub przekazywanych subtelnych sygnałów, które mogą wymagać dalszego wyjaśnienia.

Aspekty prawne

Sprawdzanie referencji musi być zgodne z obowiązującym prawem, w tym z RODO. Uzyskaj zgodę kandydata, informuj o celu i zakresie zbierania informacji, ogranicz dostęp do danych, przechowuj dane bezpiecznie i respektuj prawa kandydata do sprostowania i usunięcia danych. Pamiętaj, aby wszystkie działania były transparentne i dokumentowane, co jest kluczowe w przypadku ewentualnych sporów prawnych.

Budowanie relacji

Buduj relacje z kandydatem i jego referencjami, prezentując profesjonalne podejście. Pokazuje to Twoje zaangażowanie w proces rekrutacyjny i buduje pozytywny wizerunek Twojej firmy. Dobre relacje mogą również przynieść korzyści w przyszłości, na przykład w postaci polecenia innych wartościowych kandydatów.

 

sprawdzenie referencji kandydata- proces video call

 

Różnorodność i inkluzywnosć

Przeprowadzaj proces w sposób wspierający różnorodność i inkluzywność, unikając stronniczości i uprzedzeń. Podejdź do każdego kandydata z otwartym umysłem, oceniając go wyłącznie na podstawie jego umiejętności i doświadczenia. Pamiętaj, że różnorodne środowisko pracy przyczynia się do innowacyjności i sukcesu organizacji.

Wykorzystanie technologii

Rozważ wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania do organizacji i analizy danych. Technologia może pomóc w efektywnym zarządzaniu procesem, zapewniając, że wszystkie informacje są przechowywane w bezpieczny i uporządkowany sposób. Automatyzacja niektórych aspektów procesu może również zaoszczędzić czas i zwiększyć jego efektywność.

Skuteczne sprawdzanie referencji wymaga staranności, profesjonalizmu i obiektywności. To nie tylko zbieranie informacji, ale umiejętność ich analizy i wykorzystania w procesie decyzyjnym. Podejście to pozwala nie tylko zweryfikować kompetencje kandydata, ale również lepiej zrozumieć jego osobowość i styl pracy.

Przykładowe pytania do naszego rozmówcy:

1. Ogólne pytania: Jak długo współpracowaliście? Jakie były główne obowiązki kandydata?

2. Kompetencje i umiejętności: Jakie umiejętności kandydat wykazał? Czy wykazywał inicjatywę?

3. Styl pracy i zachowanie: Jak radził sobie w sytuacjach stresowych? Jak oceniasz jego zdolności komunikacyjne?

4. Osiągnięcia i wkład: Przykład projektu z kluczowym wkładem kandydata? Największe osiągnięcia?

5. Słabe strony i rozwój:Obszary do rozwoju? Reakcja na konstruktywną krytykę?

6. Pytania końcowe: Czy ponownie zatrudniłbyś tego kandydata? Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

 

Pamiętaj, że skuteczne sprawdzanie referencji zwiększa szanse na znalezienie idealnego kandydata, który będzie miał pozytywny wpływ na Twoją organizację. Jest to proces, który wymaga uwagi, precyzji i odpowiedzialności, ale jego wartość dla sukcesu rekrutacji jest nieoceniona.

 

 

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych w obszarach IT, finansów, sprzedaży oraz marketingu. Nasza rygorystyczna metodologia łączy profilowanie ról, executive search oraz ocenę kandydatów, wspartą usługami doradczymi. Dzięki temu gwarantujemy skuteczność i szybkie pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Dzięki naszemu wsparciu każda firma może zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi i wzmocnić zaufanie inwestorów.

Umów się na bezpłatną konsultację 

Chcesz wzmocnić swój zespół wyjątkowymi specjalistami?

Skorzystaj z naszej bezpłatnej konsultacji i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc w tym wyzwaniu.

Zaplanuj 15-minutowe spotkanie online i zacznij budować swój dream team z naszą pomocą

Jak skutecznie rekrutować w firmie rodzinnej

Jak skutecznie rekrutować w firmie rodzinnej

Kandydat powinien być gotowy nie tylko akceptować i rozumieć te wartości, ale także działać w sposób spójny z nimi, angażując się w pełni w realizację misji firmy rodzinnej.

Rekrutacja w firmie rodzinnej – inna niż wszystkie

Firmy rodzinne stanowią niewątpliwy filar gospodarki wielu krajów. Łącząc wiekowe tradycje z innowacyjnością, wprowadzają swoje niepowtarzalne podejście do prowadzenia biznesu. Z najnowszego Indeksu Firm Rodzinnych 2023 wynika, że największe przedsiębiorstwa rodzinne na świecie generują ogromne przychody, dochodzące do 8,02 biliona USD w roku 2022, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu do roku poprzedniego. Wzrost ten nie jest jedynie wynikiem ekspansji, ale również efektem konieczności zatrudniania nowych pracowników. Jak zatem zabrać się za rekrutacje w firmie rodzinnej?

Jak wygląda proces rekrutacyjny do firmy rodzinnej?

Rekrutacja w firmie rodzinnej to wyjątkowe wyzwanie. Proces ten jest zakorzeniony w wartościach i tradycjach, które są charakterystyczne dla takich przedsiębiorstw. Selekcja kandydatów nie polega tylko na weryfikacji ich umiejętności zawodowych. To również poszukiwanie ludzi, którzy będą w stanie zintegrować się z kulturą firmy i aktywnie przyczyniać się do jej długoterminowego rozwoju.

W oparciu o moje doświadczenia w rekrutacji do przedsiębiorstw rodzinnych, można wyróżnić dwa główne typy kandydatów. Pierwsza grupa to świadomi kandydaci. To osoby, które celowo wybierają pracę w firmie rodzinnej, zniechęcone wcześniejszymi doświadczeniami w korporacjach. Cenią one mniej formalną atmosferę, szybsze procesy decyzyjne i większą autonomię. Druga grupa to ostrożni kandydaci, którzy obawiają się, że w firmie rodzinnej trudniej będzie o obiektywizm i profesjonalizm. Boją się, że decyzje mogą być dyktowane więzami rodzinymi, a nie najlepszym interesem firmy.

A zatem charakter rodzinny firmy może działać na jej korzyść, lecz równie dobrze stanowić wyzwanie. A na jakie elementy zwrócić uwagę podczas rekrutacji do firmy rodzinnej?

Poniżej opisuję pięć w mojej ocenie najistotniejszych elementów, które warto wziąć pod uwagę w procesie rekrutacyjnym do firmy rodzinnej:

Kluczowe elementy rekrutacji w firmie rodzinnej

Firmy rodzinne mają swoje unikalne dziedzictwo kulturowe, które odzwierciedla wartości, tradycje i standardy pielęgnowane przez pokolenia właścicieli. Aby skutecznie rekrutować do takiej firmy, konieczne jest zrozumienie tej kultury i zdolność do wczuwania się w nią.

Zrozumienie kultury firmy rodzinnej

Kandydaci powinni nie tylko rozumieć, ale również identyfikować się z wartościami firmy. Nie wystarczy intelektualne zrozumienie; potrzebna jest pełna gotowość do wdrożenia tych wartości w codzienną pracę. Kandydat powinien być gotowy nie tylko akceptować i rozumieć te wartości, ale także działać w sposób spójny z nimi, angażując się w pełni w realizację misji firmy rodzinnej.

Dopasowanie do struktury organizacyjnej

W firmach rodzinnych często spotykamy się z płaską strukturą organizacyjną. Ważna jest zdolność do współpracy na różnych szczeblach i pełnienie wielu ról. W tym kontekście, kluczową wartością staje się zdolność kandydata do skutecznej interakcji i synergii działania na rozmaitych szczeblach korporacyjnych.

Elastyczność i zdolność adaptacji

W firmach rodzinnych, podejście do podejmowania decyzji i ustalania kierunków działania jest często bardziej dynamiczne niż w większych korporacjach. W tym kontekście, kluczową wartością staje się zdolność kandydata do skutecznej interakcji i synergii działania na rozmaitych szczeblach korporacyjnych.

Lojalność i zaangażowanie

Firma rodzinna potrzebuje pracowników, którzy patrzą na swoją rolę jako na długoterminowe zobowiązanie. Angażowanie się w misję firmy jest kluczowe. Tacy pracownicy są gotowi nie tylko inwestować swój czas, ale również serce i pasję, aby wspólnie z firmą osiągać sukcesy, dbając o jej stabilność i rozwój na przyszłość.

Efektywna komunikacja

W firmie, gdzie relacje rodzinne i zawodowe się przeplatają, ważna jest zdolność do klarownej i wrażliwej komunikacji. Ostatecznie, to nie tylko umiejętność przekazywania informacji, ale głębsze rozumienie i szacunek dla unikalnej struktury takiej firmy, które przekładają się na skuteczną współpracę.

Pamiętanie o tych kluczowych elementach podczas rekrutacji może pomóc w znalezieniu idealnego kandydata, który nie tylko wniesie wartość zawodową, ale także będzie pasował kulturowo.

Rekrutacja w firmie rodzinnej – kultura ponad techniką

Rekrutacja do firmy rodzinnej wykracza poza tradycyjne poszukiwanie kwalifikacji i umiejętności. Obejmuje zrozumienie i wczucie w kulturę i wartości, które są fundamentem rodzinnego przedsiębiorstwa.

W takim procesie ważne jest znalezienie kandydatów, którzy nie tylko spełniają kryteria techniczne, ale także mają zdolność do integracji z kulturą firmy, dzielą się jej wartościami i są gotowi wnieść do niej coś wyjątkowego. To nie tylko o poszukiwaniu kogoś, kto “wpasuje się” w istniejącą strukturę, ale kogoś, kto pomoże jej rosnąć i rozwijać się w przyszłości.

Dlatego też, podczas gdy umiejętności i doświadczenie są ważne, to właściwe dopasowanie kulturowe jest kluczowe. Ostateczny sukces w rekrutacji polega na znalezieniu tych, którzy nie tylko przyniosą nowe umiejętności i perspektywy, ale przede wszystkim będą w stanie zintegrować się z istniejącym zespołem, dzieląc się wartościami firmy i angażując się w jej długoterminowy rozwój.

W efekcie, rekrutacja do firmy rodzinnej staje się inwestycją w przyszłość firmy, gdzie każdy nowo zatrudniony pracownik wnosi nie tylko swoje umiejętności, ale także swoje serce i pasję do wspólnego sukcesu.

 

 

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych w obszarach IT, e-commerce, sprzedaży oraz marketingu. Nasza rygorystyczna metodologia łączy profilowanie ról, executive search oraz ocenę kandydatów, wspartą usługami doradczymi. Dzięki temu gwarantujemy skuteczność i szybkie pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Dzięki naszemu wsparciu każda firma może zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi i wzmocnić zaufanie inwestorów.

 

O autorze: Tomasz Bożyczko

Tomasz Bożyczko to doświadczony lider w zarządzaniu zespołami marketingu i sprzedaży, prezes oraz założyciel Fast Forward Solutions. Jego pasja do rekrutacji i rozwijania zespołów przyczyniła się do sukcesów wielu organizacji. Tomasz jest ekspertem w dziedzinie zatrudniania najlepszych talentów oraz doskonalenia procesów rekrutacyjnych.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci stworzyć atrakcyjne oferty pracy oraz zoptymalizować proces rekrutacji, aby pozyskiwać najbardziej wartościowych pracowników dla Twojej firmy.

Sztuczna Inteligencja w rekrutacji: Otwieranie nowych horyzontów

Sztuczna Inteligencja w rekrutacji: Otwieranie nowych horyzontów

Sztuczna inteligencja w rekrutacji: Otwieranie nowych horyzontów

W erze technologicznej rewolucji, temat “Sztuczna Inteligencja w Rekrutacji” nabiera szczególnego znaczenia. W świecie, gdzie dane i algorytmy kształtują wiele aspektów naszego życia, rekrutacja również doświadcza przemian dzięki AI. Od automatycznego przesiewania CV, po zaawansowane analizy zachowań kandydatów – możliwości są niemal nieograniczone. W tym artykule zagłębimy się w kluczowe obszary wpływu AI na rekrutację, prezentując zarówno korzyści, jak i potencjalne wyzwania.

Sztuczna inteligencja w procesach HR

Chociaż jeszcze niedawno AI była kojarzona głównie z filmami science-fiction, obecnie staje się ona nieodzowną częścią rekrutacji. Pomaga firmom w automatyzacji rutynowych zadań, przewidywaniu trendów i dostarczaniu narzędzi do głębszej analizy kandydatów. W erze cyfrowej, narzędzia oparte o AI, takie jak automatyczne przesiewanie CV, stają się niezbędne.

Innowacje w interakcji z kandydatami

AI wprowadza innowacje w interakcji z kandydatami. Chatboty i wirtualni asystenci oparte na technologii AI, takie jak NLP, przyspieszają wstępne etapy selekcji. Są one w stanie prowadzić rozmowę z kandydatem, identyfikując kluczowe informacje i przekazując je dalej w procesie rekrutacyjnym.

Sztuczna inteligencja w rekrutacji a retencja pracowników

Wykorzystując “Sztuczna Inteligencja w Rekrutacji”, firmy mogą również korzystać z predyktywnego modelowania. Systemy oparte na AI analizują historię kandydatów oraz obecnych pracowników, przewidując ich przyszłą efektywność, satysfakcję z pracy oraz retencję.

Dostosowywanie doświadczenia kandydata

Wprowadzenie AI pozwala na personalizację procesu rekrutacji. Bazując na danych i zachowaniu kandydatów, systemy dostosowują treści ofert pracy oraz inne elementy procesu.

Integracja sztucznej inteligencji w rekrutacji z innymi narzędziami

Integracja technologii AI z innymi narzędziami rekrutacyjnymi otwiera nowe możliwości dla specjalistów HR i rekruterów. Współczesne narzędzia rekrutacyjne są coraz bardziej zaawansowane, a ich efektywność wzrasta, gdy są one zintegrowane z systemami opartymi na sztucznej inteligencji. Oto kilka kluczowych obszarów, w których integracja ta przynosi korzyści:

Systemy Zarządzania Bazą Kandydatów (ATS): Wielu rekruterów korzysta z systemów ATS do przesiewania i zarządzania aplikacjami kandydatów. Dzięki AI, te systemy mogą stać się bardziej precyzyjne, identyfikując kandydatów o największym potencjale dla konkretnej roli. Poniżej przykład z naszego systemu ATS – Loxo, który wykorzystuje sztuczną inteligencję w sourcingu kandydatów i rekomendacjach dopasowania do roli.

sztuczna inteligencja w systemie ATS

Analityka talentów: Narzędzia analityczne pozwalają rekruterom zbierać i analizować dane na temat kandydatów. Integracja z AI może przyspieszyć analizę danych, identyfikując trendy, które mogą nie być widoczne dla ludzkiego oka.

Wirtualni asystenci: Chatboty i wirtualne asystenty oparte na AI mogą być zintegrowane z platformami rekrutacyjnymi, aby automatycznie odpowiadać na pytania kandydatów, przeprowadzać wstępne rozmowy kwalifikacyjne czy nawet planować rozmowy kwalifikacyjne.

Narzędzia do testów umiejętności: Niektóre narzędzia umożliwiają automatyczne testowanie umiejętności kandydatów. Integracja z AI może doprowadzić do lepszego dostosowywania testów do specyficznych wymagań stanowiska, przewidując, które umiejętności będą najważniejsze w przyszłości.

Rozwiązania do analizy wideo: W epoce rozmów wideo, AI może analizować reakcje kandydatów, ton głosu i mowę ciała, dając rekruterom dodatkowy wymiar informacji podczas procesu selekcji.

Integracja sztucznej inteligencji z istniejącymi narzędziami rekrutacyjnymi nie tylko usprawnia proces, ale również pozwala na głębsze zrozumienie kandydatów i lepsze dopasowanie ich do potrzeb organizacji. Jednak ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej równowadze między technologią a ludzkim podejściem, by cały proces był sprawiedliwy i skuteczny.

Etyczne aspekty sztucznej inteligencji w rekrutacji i przyszłość technologii

W miarę rosnącego zastosowania technologii w procesie rekrutacji, kwestie etyczne stają się coraz bardziej istotne. Wykorzystanie sztucznej inteligencji niesie ze sobą szereg możliwości, ale również odpowiedzialność za właściwe, przejrzyste i sprawiedliwe jej wykorzystanie.

Różnorodność i uprzedzenia: Jednym z największych wyzwań jest zapewnienie, że algorytmy są wolne od uprzedzeń. Historia pokazuje, że systemy AI mogą nieświadomie dyskryminować pewne grupy, jeśli dane wejściowe są obarczone uprzedzeniami. Przykładowo, jeśli w przeszłości firma preferowała określony profil kandydata, system może nieświadomie faworyzować takie same profile w przyszłości.

Prywatność danych kandydatów: Ze względu na zdolność AI do analizy i przetwarzania ogromnych ilości danych, prywatność staje się kluczową kwestią. Organizacje muszą być pewne, że przetwarzają dane w sposób zgodny z prawem, a kandydaci są informowani o tym, jak ich informacje będą wykorzystywane.

Automatyzacja vs. interakcja z ludźmi: Chociaż AI może przyspieszyć i uprościć wiele aspektów procesu rekrutacji, nadal istnieje potrzeba ludzkiego dotyku. Ważne jest, aby technologia była używana jako wsparcie, a nie zastępstwo dla ludzkich interakcji.

Przyszłość rekrutacji dzięki technologii: Wyobraźmy sobie przyszłość, gdzie technologia pozwala nam lepiej zrozumieć potencjał kandydata, nie tylko poprzez jego umiejętności, ale również wartości i kulturę. Systemy mogą stać się bardziej zaawansowane, przewidując, jak kandydat będzie się rozwijać w organizacji w ciągu kolejnych lat. Jednak ta wizja przyszłości musi opierać się na etycznych zasadach. Ewolucja technologiczna w rekrutacji musi iść w parze z odpowiedzialnością i przejrzystością.

Zarówno teraźniejszość, jak i przyszłość rekrutacji dzięki technologii, wymaga od nas nie tylko entuzjazmu wobec nowych narzędzi, ale także krytycznego spojrzenia na to, jak je stosujemy. Musimy być gotowi dostosowywać się do zmieniających się technologii, jednocześnie dbając o etykę i wartości w centrum naszych działań.

Podsumowanie

Sztuczna Inteligencja przekształca świat rekrutacji w niezwykłym tempie. Z jednej strony oferuje nam narzędzia, które uczynią procesy bardziej efektywnymi i precyzyjnymi, z drugiej – stawia przed nami wyzwania związane z etyką i przejrzystością. Jako liderzy w dziedzinie HR, musimy być gotowi nie tylko korzystać z tych narzędzi, ale również kształtować je w sposób odpowiedzialny. Dzięki głębszemu zrozumieniu i właściwemu wykorzystaniu AI w rekrutacji, firmy są w stanie przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty, jednocześnie budując bardziej inkluzjywne i innowacyjne środowisko pracy.

 

 

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych w obszarach IT, e-commerce, sprzedaży oraz marketingu. Nasza rygorystyczna metodologia łączy profilowanie ról, executive search oraz ocenę kandydatów, wspartą usługami doradczymi. Dzięki temu gwarantujemy skuteczność i szybkie pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Dzięki naszemu wsparciu każda firma może zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi i wzmocnić zaufanie inwestorów.

 

O autorze: Tomasz Bożyczko

Tomasz Bożyczko to doświadczony lider w dziedzinie sprzedaży, prezes oraz założyciel Fast Forward Solutions. Jego pasja do rekrutacji i rozwijania zespołów przyczyniła się do sukcesów wielu organizacji. Tomasz jest ekspertem w dziedzinie zatrudniania najlepszych talentów oraz doskonalenia procesów rekrutacyjnych.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci stworzyć atrakcyjne oferty pracy oraz zoptymalizować proces rekrutacji, aby pozyskiwać najbardziej wartościowych pracowników dla Twojej firmy.

Sztuka i nauka zatrudniania idealnego szefa sprzedaży

Sztuka i nauka zatrudniania idealnego szefa sprzedaży

Rekrutacja: Dyrektor Sprzedaży. Sztuka i nauka zatrudniania idealnego Szefa Sprzedaży

Dyrektor Sprzedaży (Head of Sales) w świecie SaaS (Software as a Service), gdzie technologia i strategie biznesowe ewoluują z dnia na dzień, jego rola nabiera nowego wymiaru. Nie jest to już tradycyjne stanowisko skupiające się wyłącznie na osiąganiu celów sprzedażowych. Współczesny szef sprzedaży jest wizjonerem, który kształtuje przyszłość sprzedaży w organizacji, wprowadza innowacje i promuje kulturę doskonałości wśród swojego zespołu.

Jego rola jest transformacyjna w tym sensie, że ma on wpływ nie tylko na dział sprzedaży, ale na całą organizację. Współpracuje ściśle z innymi działami, takimi jak marketing, obsługa klienta czy dział techniczny, aby zapewnić spójność w działaniach i realizacji celów biznesowych.

Z uwagi na moje doświadczenie jako Head of Sales oraz Executive Recruiter pozwoliło mi to zrozumieć, jak ważne jest znalezienie odpowiedniej osoby na to stanowisko. Pracując dla wielu klientów, pomogłem im w skutecznym rekrutowaniu Dyrektorów Sprzedaży, którzy nie tylko osiągali cele sprzedażowe, ale na dodatek przyczyniali się do ogólnego wzrostu i sukcesu organizacji.

W tym kontekście, chciałbym podzielić się moją wiedzą i doświadczeniem na temat tego, jakie pytania są kluczowe podczas procesu rekrutacji na stanowisko szefa sprzedaży. W niniejszym przewodniku przedstawiam nie tylko te krytyczne pytania, ale również tło i kontekst, który pozwoli potencjalnym pracodawcom lepiej zrozumieć, czego szukać w idealnym kandydacie.

Rekrutacja na stanowisko: Dyrektor Sprzedaży jest złożonym procesem, który wymaga nie tylko oceny kompetencji i doświadczenia kandydata, ale także zrozumienia jego wizji, wartości i zdolności do wprowadzania zmian. Mam nadzieję, że ten przewodnik będzie cennym źródłem informacji dla wszystkich, którzy chcą zatrudnić najlepszego szefa sprzedaży dla swojej organizacji.

 

1. Proces Sprzedażowy i Strategia

Pytanie: “Opisz proces sprzedażowy, który uważasz za najbardziej efektywny w branży SaaS. Jakie są jego kluczowe etapy i jak dostosowujesz go do różnych klientów i sytuacji rynkowych?”

Kontekst: Proces sprzedażowy jest rdzeniem działalności każdego szefa sprzedaży. Zrozumienie, jak kandydat projektuje, implementuje i dostosowuje proces sprzedażowy, może dać wgląd w jego zdolności strategiczne i taktyczne. Odpowiedź na to pytanie pomoże zrozumieć, jak kandydat podchodzi do cyklu życia klienta, od pierwszego kontaktu po zamknięcie transakcji i dalszą obsługę

2. Oszacowanie wielkości zespołu

Pytanie: “W oparciu o naszą obecną trajektorię i cele, jak dużego zespołu Twoim zdaniem potrzebujemy?”.
Kontekst: Poza samymi liczbami, pytanie to sprawdza zdolność przyszłego Dyrektora Sprzedaży do dostosowania wielkości zespołu do celów firmy. Jest to odzwierciedlenie ich strategicznej dalekowzroczności i zdolności do równoważenia wzrostu z wydajnością.

3. Doświadczenie w zakresie wielkości transakcji

Pytanie: “Podziel się proszę  swoimi doświadczeniami z różnymi wielkościami transakcji i ich konsekwencjami dla handlowców w dziale sprzedaży?”.
Kontekst: Różne wielkości transakcji wiążą się z unikalnymi wyzwaniami i możliwościami. Wszechstronność kandydata w zakresie różnych wielkości transakcji może wskazywać na jego zdolności adaptacyjne i umiejętności dostosowywania strategii sprzedaży do różnych scenariuszy.

 

4. Doświadczenie w budowaniu zespołu

Pytanie: “Proszę opowiedz o budowaniu zespołów sprzedażowych na poprzednich stanowiskach”.
Kontekst: To pytanie zagłębia się w podróż kandydata na stanowisko lidera. Jest to okazja, aby zrozumieć  podejście do pozyskiwania talentów, mentoringu, dynamiki zespołu i rozwiązywania konfliktów.

5. Znajomość narzędzi sprzedażowych

Pytanie: “Proszę omów narzędzia sprzedażowe, których jesteś orędownikiem i ich wpływ na zarządzanie działem sprzedaży”.
Kontekst: W erze cyfrowej transformacji wykorzystanie odpowiednich narzędzi może być przełomowe. To pytanie ocenia zaawansowanie technologiczne kandydata i jego zaangażowanie w ciągłe doskonalenie.

6. Test lojalności

Pytanie: “Kto z Twojego obecnego zespołu byłby skłonny wyruszyć z Tobą w nową zawodową podróż i dołączyć do naszej firmy?”.
Kontekst: Lojalność to ulica dwukierunkowa. To pytanie nie tylko ocenia atrakcyjność kandydata jako lidera, ale także jego zdolność do pielęgnowania i zatrzymywania najlepszych sprzedawców.

7. Współpraca w zakresie sprzedaży i obsługi klienta

Pytanie: “Jak wyobrażasz sobie wypełnienie luki pomiędzy osiągnięciami sprzedażowymi a trwałym sukcesem klienta?”.
Kontekst: Przyszłościowo myślący szef sprzedaży zdaje sobie sprawę, że sprzedaż to dopiero początek podróży klienta. Ich strategia zaangażowania po sprzedaży może być świadectwem ich długoterminowej wizji.

8. Radzenie sobie z konkurencją

Pytanie: “Proszę opowiedz o sytuacji, w której konkurencja osiągnęła lepsze wyniki od Twojej firmy i o wnioskach, jakie z tego wyciągnęliście w organizacji.”
Kontekst: To pytanie bezsprzecznie sprawdza pokorę kandydata, jego odporność na porażkę oraz  nastawienie na naukę ze swoich działań. Nie chodzi o porażkę, ale o szybki powrót do działania.

Rekrutacja Head of Sales

9. Współpraca z zespołami technicznymi i wsparcia

Pytanie: “W jaki sposób można ułożyć płynną współpracę pomiędzy zespołami sprzedażowymi i technicznymi, szczególnie podczas złożonych cykli sprzedaży?”
Kontekst: W SaaS aspekty techniczne produktu są powiązane ze sprzedażą. Podejście kandydata do tej współpracy może ujawnić jego holistyczne spojrzenie na proces sprzedaży.

10. Branie odpowiedzialności za przychody

Pytanie: “Biorąc pod uwagę nasze obecne wskaźniki i pozycję rynkową, gdzie widzisz  nasze przychody w następnym kwartale?”.
Kontekst: To pytanie jest papierkiem lakmusowym umiejętności analitycznych, świadomości rynku i ambicji kandydata.

11. Synergia sprzedaży i marketingu

Pytanie: “Proszę opisz udaną kampanię, w której sprzedaż i marketing współpracowały efektywnie.”
Kontekst: Daje to wgląd w doświadczenie kandydata ze zintegrowanymi kampaniami i jego wiarę we współpracę między działami.

 

Pytanie bonusowe: Poradzenie sobie z SNW (Strach, Niepewność, Wątpliwości).

Pytanie: “Jak radzisz sobie z wyzwaniami stawianymi przez konkurencję, zwłaszcza gdy ucieka się ona do szerzenia strachu, niepewności i wątpliwości (angielskie FUD)?”.
Kontekst:: To pytanie zagłębia się w umiejętności kandydata w zakresie zarządzania kryzysowego, postawy etycznej i sprawności strategicznej.

Deep Dive: Wartości niematerialne

Podczas gdy powyższe pytania mają kluczowe znaczenie dla oceny wiedzy specjalistycznej i strategicznej kandydata, równie ważne jest, aby ocenić wartości niematerialne: ich pasję do branży, ich kulturowe dopasowanie do firmy i ich wizję przyszłości. Te elementy, często pozyskiwane z nieformalnych rozmów i obserwacji, mogą być czynnikami odróżniającymi dobrego managera od świetnego.

Podsumowanie

W erze, gdzie technologia stała się siłą napędową, pozycja Dyrektora Sprzedaży w branży SaaS zyskuje na znaczeniu. Współczesny świat cyfrowy, z naciskiem na SaaS w wielu sektorach, wymaga odpowiedniego lidera sprzedaży. Kiedyś ich główne zadania to osiąganie celów sprzedażowych, zarządzanie zespołem i budowanie relacji. Dzisiaj są oni też wizjonerami, którzy muszą patrzeć w przyszłość.

W środowisku SaaS kluczowe jest, aby Dyrektor Sprzedaży miał gruntowną wiedzę o technologii. Musi znać działanie aplikacji, platform i być świadomym ich zalet i wad. W świecie, który się szybko zmienia, elastyczność i gotowość do nauki stają się kluczem. Proces rekrutacji na to stanowisko też się zmienił. Teraz firmy szukają nie tylko ludzi z umiejętnościami sprzedażowymi, ale i tych z wizją oraz zdolnością adaptacji.

Podsumowując, w świecie, gdzie technologia i SaaS ciągle się rozwijają, rola Dyrektora Sprzedaży ewoluuje. Ich pozycja staje się bardziej złożona. Aby odnieść sukces, firmy muszą wybierać liderów, którzy, oprócz tradycyjnych umiejętności, są gotowi przewodzić w nieprzewidywalnej przyszłości.

 

 

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych w obszarach IT, e-commerce, sprzedaży oraz marketingu. Nasza rygorystyczna metodologia łączy profilowanie ról, executive search oraz ocenę kandydatów, wspartą usługami doradczymi. Dzięki temu gwarantujemy skuteczność i szybkie pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Dzięki naszemu wsparciu każda firma może zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi i wzmocnić zaufanie inwestorów.

 

O autorze: Tomasz Bożyczko

Tomasz Bożyczko to doświadczony lider w dziedzinie sprzedaży, prezes oraz założyciel Fast Forward Solutions. Jego pasja do rekrutacji i rozwijania zespołów przyczyniła się do sukcesów wielu organizacji. Tomasz jest ekspertem w dziedzinie zatrudniania najlepszych talentów oraz doskonalenia procesów rekrutacyjnych.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci stworzyć atrakcyjne oferty pracy oraz zoptymalizować proces rekrutacji, aby pozyskiwać najbardziej wartościowych pracowników dla Twojej firmy.

Sprzedaż B2B-5 kluczowych kompetencji

Sprzedaż B2B-5 kluczowych kompetencji

Sprzedaż B2B – Jak znaleźć najlepszego sprzedawcę?

Sprzedaż B2B-znalezienie najlepszego sprzedawcy B2B staje się coraz trudniejsze. Ostatnie badania pokazują, że najlepsi sprzedawcy – ci, którzy przekraczają swoje targety rok do roku – stanowią zaledwie około 20% całkowitych sił sprzedażowych.

Co zatem daje tak niewielkiej puli talentów sprzedażowych przewagę konkurencyjną?

Sprzedaż B2B – Co to jest i dlaczego jest inna?

Sprzedaż B2B, czyli sprzedaż “Business to Business”, odnosi się do transakcji handlowych między dwoma przedsiębiorstwami, a nie między firmą a indywidualnym konsumentem. W przeciwieństwie do sprzedaży B2C (“Business to Consumer”), gdzie produkty lub usługi są sprzedawane bezpośrednio konsumentom, sprzedaż B2B koncentruje się na dostarczaniu produktów, usług lub rozwiązań innym firmom. Może to obejmować wszystko, od sprzedaży surowców dla producentów po dostarczanie oprogramowania dla przedsiębiorstw technologicznych. Ze względu na specyfikę klienta i większą złożoność transakcji, sprzedaż B2B często wymaga bardziej skomplikowanego podejścia i dłuższego cyklu sprzedaży.

 

Oto 5 kluczowych umiejętności, które posiadają tylko najlepsi sprzedawcy B2B:

 

1. Umiejętność zrozumienia kupującego w B2B

Aby odnieść sukces, sprzedawca musi zrozumieć swojego nabywcę. Decydenci B2B są zajęci i nie marnują czasu na sprzedawców, którzy nie rozumieją ich potrzeb. Sprzedawcy, którzy nie rozumieją swoich klientów, mają o 73% mniejsze szanse na sukces. Dlatego najlepsi sprzedawcy dokładnie badają potrzeby swoich klientów, uczestniczą w szkoleniach branżowych i stale się uczą.

 

2. Zdolność do komunikowania wartości

Najlepsi sprzedawcy potrafią przekazać wartość swojego produktu. Badania pokazują, że sprzedawcy, którzy potrafią to robić, mają o 35% więcej szans na sukces. Ważne jest, aby sprzedawca skupiał się na potrzebach klienta, a nie tylko na produkcie. To oznacza, że muszą być dobrze przygotowani, znać konkurencję i być w stanie dostosować swoją ofertę do indywidualnych potrzeb klienta.

 

3. Umiejętność budowania zaufania

Zaufanie jest kluczem w sprzedaży B2B. Niestety, wielu sprzedawców nie cieszy się zaufaniem klientów. Najlepsi sprzedawcy potrafią budować trwałe relacje z klientami, co przekłada się na większe szanse na sukces. Oznacza to regularne spotkania, transparentność w komunikacji i rzetelność w działaniu.

 

4. Umiejętność krytycznego myślenia

W dobie “big data”, umiejętność analizy danych jest kluczowa. Najlepsi sprzedawcy potrafią korzystać z narzędzi analitycznych, aby optymalizować swoje działania. Dzięki temu są w stanie lepiej zrozumieć rynek, konkurencję i potrzeby swoich klientów.

 

5. Zdolność do efektywnego zarządzania czasem

Czas to pieniądz. Najlepsi sprzedawcy wiedzą, jak efektywnie zarządzać swoim czasem, aby maksymalizować swoje wyniki. Wykorzystują nowoczesne narzędzia do zarządzania czasem, takie jak aplikacje do planowania i organizacji pracy.

 

Dodatkowo: Technologie w sprzedaży B2B

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa kluczową rolę w sprzedaży B2B. Najlepsi sprzedawcy korzystają z nowoczesnych narzędzi CRM, automatyzacji sprzedaży i analizy danych, aby być zawsze o krok przed konkurencją.

 

Podsumowanie – Klucz do sukcesu w sprzedaży B2B

Sukces w sprzedaży B2B nie przychodzi łatwo. Wymaga połączenia umiejętności, wiedzy i determinacji. Jak widać, nie chodzi tylko o to, aby znać produkt czy usługę, ale także o to, aby zrozumieć klienta, budować zaufanie i korzystać z nowoczesnych narzędzi technologicznych. W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie B2B, ci, którzy inwestują w rozwijanie tych kluczowych umiejętności, będą mieli przewagę konkurencyjną. Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub liderem zespołu sprzedażowego, warto zastanowić się, jakie kroki możesz podjąć, aby pomóc swojemu zespołowi osiągnąć sukces. Fast Forward Solutions jest tutaj, aby pomóc Ci w tym procesie, dostarczając najlepsze talenty i narzędzia niezbędne do osiągnięcia sukcesu w dziedzinie sprzedaży B2B.

Jak usprawnić współpracę zdalnych zespołów

Jak usprawnić współpracę zdalnych zespołów

Zdalny zespół – nowa era współpracy

Rok 2020 przyniósł ze sobą wiele niespodzianek i wyzwań. Kiedy wchodziliśmy w ten rok, niewielu z nas przewidywało, że zdalny zespół stanie się tak powszechny. Wielu z nas musiało dostosować się do nowej rzeczywistości, w której biuro stało się miejscem wirtualnym, a spotkania twarzą w twarz zostały zastąpione połączeniami wideo. Jak więc nasz zdalny zespół poradził sobie z tym wyzwaniem i jak możemy poprawić nasze zdalne interakcje w nadchodzącym roku?

Optymalizacja współpracy w zdalnym zespole: Klucz do sukcesu w 2023 roku

Taktyka poprawy współpracy w zdalnym zespole

Niedawne badanie Harvard Business Review pokazało, że wielu menedżerów czuje się niepewnie w kwestii zarządzania zdalnym zespołem. Jakie kroki możemy podjąć, aby poprawić tę dynamikę?

Taktyka poprawy współpracy w zdalnym zespole

Niedawne badanie Harvard Business Review pokazało, że wielu menedżerów czuje się niepewnie w kwestii zarządzania zdalnym zespołem. Jakie kroki możemy podjąć, aby poprawić tę dynamikę?

  • Standardy komunikacji: W środowisku zdalnym komunikacja jest kluczem. Musimy zdefiniować, jak i kiedy nasi pracownicy powinni się komunikować. Regularne spotkania, jasne wytyczne dotyczące komunikacji i odpowiednie narzędzia mogą pomóc w utrzymaniu przejrzystości i efektywności. Warto również zastanowić się nad wprowadzeniem cotygodniowych spotkań zespołowych, podczas których pracownicy mogą dzielić się swoimi osiągnięciami i wyzwaniami.
  • Zrozumieć osobowość: W biurze łatwo jest zrozumieć osobowość kolegi z pracy poprzez codzienne interakcje. W środowisku zdalnym jest to trudniejsze. Możemy jednak wykorzystać różne narzędzia i oceny, aby lepiej zrozumieć naszych pracowników i pomóc im lepiej współpracować. Wprowadzenie regularnych sesji feedbacku może również pomóc w zrozumieniu potrzeb i oczekiwań każdego członka zdalnego zespołu.
  • Nieustrukturyzowany czas: W biurze mamy wiele nieformalnych interakcji, które pomagają w budowaniu relacji i współpracy. W środowisku zdalnym musimy stworzyć przestrzeń dla takich interakcji, nawet jeśli są one wirtualne. Może to być cotygodniowy “wirtualny kawosz”, podczas którego członkowie zdalnego zespołu mogą swobodnie rozmawiać na różne tematy.
  • Uczenie się jako zespół: Wspólne szkolenia i kursy mogą pomóc w zacieśnieniu więzi w zespole. Gdy uczymy się razem, łatwiej jest nam współpracować. Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem regularnych warsztatów lub szkoleń, które pomogą w rozwoju umiejętności niezbędnych do efektywnej pracy zdalnej.
  • Wybór odpowiednich narzędzi: Rynek narzędzi do współpracy zdalnej rośnie w zastraszającym tempie. Musimy upewnić się, że wybieramy te, które naprawdę pomogą naszemu zdalnemu zespołowi być bardziej produktywnym. Regularne przeglądy narzędzi i technologii, z których korzystamy, mogą pomóc w identyfikacji obszarów do poprawy.

Priorytet dla współpracy w zdalnym zespole

Praca zdalna przynosi wiele wyzwań, ale także wiele możliwości. Musimy zrozumieć, jak różne osobowości w naszym zespole wpływają na dynamikę współpracy. Musimy również dostosować nasze narzędzia i procesy, aby lepiej służyły zdalnej pracy. Przed nami kolejny rok pełen niepewności, ale z odpowiednim przygotowaniem możemy uczynić współpracę w zdalnym zespole naszym największym atutem.

W miarę jak zbliżamy się do końca roku, warto zastanowić się nad tym, jak możemy poprawić nasze zdalne interakcje i przygotować się na kolejny rok. Możemy nie wiedzieć, co przyniesie przyszłość, ale możemy się do niej przygotować, dostosowując się i ucząc się z naszych doświadczeń.

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych w obszarach IT, e-commerce, sprzedaży oraz marketingu B2B. Nasza rygorystyczna metodologia łączy profilowanie ról, executive search oraz ocenę kandydatów, wspartą usługami doradczymi. Dzięki temu gwarantujemy skuteczność i szybkie pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Dzięki naszemu wsparciu każda firma może zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi i wzmocnić zaufanie inwestorów.

 

O autorze: Tomasz Bożyczko

Tomasz Bożyczko to doświadczony lider w dziedzinie sprzedaży, prezes oraz założyciel Fast Forward Solutions. Jego pasja do rekrutacji i rozwijania zespołów przyczyniła się do sukcesów wielu organizacji. Tomasz jest ekspertem w dziedzinie zatrudniania najlepszych talentów oraz doskonalenia procesów rekrutacyjnych.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci stworzyć atrakcyjne oferty pracy oraz zoptymalizować proces rekrutacji, aby pozyskiwać najbardziej wartościowych pracowników dla Twojej firmy.

 

Zatrudnianie pracowników.Jak przygotować ofertę dla kandydata nie do odrzucenia?

Zatrudnianie pracowników.Jak przygotować ofertę dla kandydata nie do odrzucenia?

Chcesz zatrudnić najlepszych? Jak przygotować nieodpartą ofertę dla kandydata?

Zatrudnianie pracowników staje się coraz bardziej wyrafinowane i konkurencyjne. Zwłaszcza w obecnej sytuacji na rynku pracy, szczególnie w przypadku specjalistów o unikalnych umiejętnościach, rekruterzy muszą dokładnie przemyśleć, jak tworzyć oferty pracy, które skuszą potencjalnych kandydatów. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować nieodpartą ofertę zatrudnienia.

 

Zatrudnianie pracowników – kluczowa jest wiedza

Nawet bogate doświadczenie nie jest gwarancją sukcesu w procesie rekrutacji. Niewielki błąd może sprawić, że Twoja oferta pracy nie zyska uznania w oczach kandydatów. Przed stworzeniem oferty upewnij się, że masz maksimum informacji o stanowisku, na które przeprowadzasz rekrutację. Wiedza ta pozwoli Ci spojrzeć na wymagania rynku pracy w sposób bardziej realistyczny. Dzięki temu możesz przygotować się bardziej efektywnie i zyskać przewagę nad kandydatami, jeszcze przed tym, jak się do Ciebie zgłoszą, ponieważ będziesz wiedział, czego się spodziewać.

 

Doprecyzuj warunki zatrudnienia pracownika z  CEO/COO

Jeśli możliwe, precyzyjnie omów kwestie takie jak wynagrodzenie i dodatkowe benefity. Ustalcie szczegółowe warunki zatrudnienia, aby wiedzieć, na jakim polu negocjacyjnym możesz działać. Jeśli rekrutujesz na stanowisko, na które trudno znaleźć kandydatów, przygotuj się na długotrwałe negocjacje. Potencjalny pracownik, który doskonale zna swoją wartość, nie zdecyduje się na pierwszą lepszą ofertę pracy. Tylko oferta, która będzie nie do odrzucenia, przyciągnie go na tyle, żeby poważnie ją rozważyć.

 

 

zatrudnianie pracowników

Optymalizacja procesu zatrudniania pracowników

Chcesz doskonalić proces rekrutacji i zdobywać najlepszych pracowników? Oto kilka porad, które pomogą Ci uczynić pozyskiwanie nowych członków zespołu jeszcze bardziej efektywnym.

 

Kontakt telefoniczny przed wysłaniem oferty

Zamiast od razu tworzyć ostateczną ofertę pracy, zadzwoń do kandydata. Krótka rozmowa pozwoli Ci jeszcze bardziej zbliżyć się do kandydata i dowiedzieć się, czy nadal jest zainteresowany pracą w Twojej firmie. To także szansa na uzyskanie informacji zwrotnej i potwierdzenie, że oferta nadal jest aktualna.

 

Szablony ofert pracy

Stworzenie szablonu oferty pracy może znacząco przyspieszyć proces rekrutacji, eliminując konieczność tworzenia nowych dokumentów za każdym razem. Upewnij się, że w szablonie zawarte są wszystkie informacje dotyczące warunków zatrudnienia ustalonych na wcześniejszych etapach rekrutacji.

 

Temat wiadomości

Dobierz atrakcyjny temat wiadomości, który przyciągnie uwagę kandydata. Powinien on jednoznacznie informować, że zawiera ofertę pracy.

 

Załączniki

Jeśli to możliwe, do wiadomości z ofertą pracy dodaj istotne dokumenty, które pomogą kandydatowi podjąć decyzję. Starannie selekcjonuj te dokumenty, aby nie przytłoczyć kandydata nadmiarem informacji.

 

Przygotuj się na kontrofertę

Bądź przygotowany na możliwość, że kandydat otrzyma atrakcyjną kontrofertę od obecnego pracodawcy. Utrzymuj stały kontakt z kandydatem, badaj jego motywację do zmiany pracy, buduj bliską relację i pomagaj mu utwierdzić się w przekonaniu, że Twoja oferta jest najlepsza.

Przeprowadzanie skutecznych procesów rekrutacyjnych to wyzwanie, ale posiadając szczegółową wiedzę na temat stanowiska pracy oraz starannie przygotowane oferty, możesz zwiększyć swoje szanse na pozyskanie najlepszych pracowników. Pamiętaj, że zachowanie spójności i wartości w procesie zatrudniania pracowników jest kluczowe.

 

Podsumowanie

W procesie rekrutacji, zachowując staranność i dbając o szczegóły, możemy zwiększyć naszą skuteczność w pozyskiwaniu najlepszych pracowników. To nie tylko odbija się korzystnie na firmie, ale także zwiększa jej konkurencyjność na rynku. Zdając sobie sprawę z oczekiwań rynku pracy i dostosowując się do nich, możemy zbudować trwałe relacje z kandydatami oraz zyskać przewagę konkurencyjną.

 

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych w obszarach IT, e-commerce, sprzedaży oraz marketingu B2B. Nasza rygorystyczna metodologia łączy profilowanie ról, executive search oraz ocenę kandydatów, wspartą usługami doradczymi. Dzięki temu gwarantujemy skuteczność i szybkie pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Dzięki naszemu wsparciu każda firma może zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi i wzmocnić zaufanie inwestorów.

 

O autorze: Tomasz Bożyczko

Tomasz Bożyczko to doświadczony lider w dziedzinie sprzedaży, prezes oraz założyciel Fast Forward Solutions. Jego pasja do rekrutacji i rozwijania zespołów przyczyniła się do sukcesów wielu organizacji. Tomasz jest ekspertem w dziedzinie zatrudniania najlepszych talentów oraz doskonalenia procesów rekrutacyjnych.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci stworzyć atrakcyjne oferty pracy oraz zoptymalizować proces rekrutacji, aby pozyskiwać najbardziej wartościowych pracowników dla Twojej firmy.

Błędy w rekrutacji specjalistów – jak uniknąć błędów?

Błędy w rekrutacji specjalistów – jak uniknąć błędów?

Błędy w rekrutacji w erze cyfrowej: Jak unikać pułapek i przyciągnąć najlepszych kandydatów.

Współczesny rynek pracy przechodzi dynamiczne zmiany, a błędy w rekrutacji mogą mieć poważne konsekwencje dla firm. W erze cyfrowej, gdzie informacja przepływa błyskawicznie, procesy rekrutacyjne muszą być nie tylko skuteczne, ale także szybkie i nowoczesne. W tym artykule przyjrzymy się głównym wyzwaniom, jakie stoją przed firmami oraz kandydatami, oraz jakie praktyki najlepiej pomagają je unikać.

Branża IT jako przykład wyjątkowego wyzwania

Branża IT, będąca jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów, stanowi doskonały przykład wyzwań rekrutacyjnych. Z jednej strony mamy do czynienia z ogromnym zapotrzebowaniem na specjalistów, z drugiej – z ograniczoną liczbą wykwalifikowanych kandydatów. Firmy muszą więc walczyć o talenty powinny jak ognia unikać błędów w rekrutacji oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także możliwość rozwoju, interesujące projekty czy elastyczne formy zatrudnienia.

Jak przyciągnąć najlepszych i unikać błędów w procesie rekrutacji?

 

Dokładne i przejrzyste ogłoszenia o pracę.

Pierwsze wrażenie jest kluczowe, a dla wielu kandydatów to właśnie ogłoszenie o pracę stanowi pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą. W erze cyfrowej, gdzie informacja jest na wyciągnięcie ręki, ogłoszenie musi być nie tylko dokładne, ale także atrakcyjne. Musi zawierać jasne informacje o zakresie obowiązków, wymaganiach oraz oferowanych benefitach. W dobie, gdy kandydaci mogą przeglądać dziesiątki ofert w ciągu kilku minut, ważne jest, aby ogłoszenie było nie tylko merytoryczne, ale także wizualnie przyciągające. Grafiki, krótkie filmy czy interaktywne elementy mogą znacząco zwiększyć zainteresowanie ofertą. Ponadto, język ogłoszenia powinien być dostosowany do grupy docelowej – profesjonalny dla specjalistów, bardziej luźny dla młodszych kandydatów

 

Szybki feedback dla kandydatów.

W świecie, gdzie komunikacja odbywa się błyskawicznie, kandydaci oczekują szybkiej odpowiedzi na swoje aplikacje. Każdy dzień oczekiwania na feedback może być dniem, w którym kandydat rozważa oferty konkurencji. Dlatego tak ważne jest, aby proces rekrutacyjny był sprawnie zorganizowany i maksymalnie skrócony. Automatyzacja pewnych etapów, takich jak potwierdzenie otrzymania aplikacji czy informacja o jej pierwszej ocenie, może znacząco przyspieszyć komunikację. Ponadto, nawet negatywna odpowiedź jest lepsza niż brak odpowiedzi. Kandydaci cenią przejrzystość i uczciwość, dlatego warto informować ich o każdej decyzji, nawet jeśli nie jest ona dla nich korzystna.

 

Dobrze przygotowani rekruterzy.

Rekruter to nie tylko osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej. To także osoba, która reprezentuje firmę i jej wartości. Dlatego tak ważne jest, aby rekruter był doskonale przygotowany do każdej rozmowy. Powinien znać nie tylko specyfikę stanowiska, na które rekrutuje, ale także kulturę firmy, jej misję i wizję. Wiedza ta pozwoli mu lepiej dopasować kandydata do firmy. Ponadto, rekruter powinien być szkolony z zakresu komunikacji interpersonalnej, aby rozmowa z kandydatem była nie tylko merytoryczna, ale także przyjemna. W dobie, gdy rynek pracy jest rynkiem pracownika, to właśnie doświadczenia kandydata podczas rekrutacji mogą przesądzić o jego decyzji o przyjęciu oferty pracy.

Błędy w rekrutacji

Doświadczenie kandydata – kluczem do sukcesu

Współczesny rynek pracy to nie tylko rynek pracodawcy, ale także pracownika. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o pozytywne doświadczenia kandydatów na każdym etapie rekrutacji. Badania pokazują, że kandydaci, którzy mieli pozytywne doświadczenia podczas rekrutacji, nawet jeśli nie dostali pracy, są bardziej skłonni polecić firmę innym. Analiza błędów w procesie rekrutacji może pomóc w ocenie aktualnej sytuacji.

Przeczytaj też: 13 (pechowych) błędów, których należy unikać, pisząc ogłoszenie o pracę

 

Podsumowanie

Rekrutacja to nie tylko proces zatrudniania nowych pracowników, ale także budowania wizerunku firmy na rynku pracy. Unikając typowych błędów w rekrutacji i dbając o pozytywne doświadczenia kandydatów, możemy przyciągnąć najlepszych specjalistów i budować silny zespół, który będzie motorem napędowym naszej firmy. W erze cyfrowej, gdzie konkurencja o talenty jest ogromna, firmy muszą być kreatywne, elastyczne i otwarte na zmiany. Tylko wtedy będą w stanie przyciągnąć i zatrzymać najlepszych.

 

Fast Forward Solutions to wyspecjalizowana firma butikowa, lider w branży rekrutacyjnej, skoncentrowana na osiąganiu wyników w obszarach IT, Inżynierii, Digital Marketingu oraz Sprzedaży. Nasza unikalna i sprawdzona metodologia, oparta na profilowaniu ról i metodzie Direct Search, gwarantuje doskonałe wyniki. Dzięki nam, Twoja firma zyska dostęp do najlepszych talentów, co przełoży się na wzrost sprzedaży, redukcję kosztów i zwiększenie efektywności. Zaufaj ekspertowi – Tomaszowi Bożyczko, doświadczonemu liderowi sprzedaży i założycielowi FFS

Rekrutacja Zespołu Sprzedaży: Klucz do Sukcesu Twoj Firmy

Rekrutacja Zespołu Sprzedaży: Klucz do Sukcesu Twoj Firmy

Rekrutacja Zespołu Sprzedaży: Klucz do Sukcesu Twojej Firmy 🚀

 

Zbudowanie zespołu sprzedaży od podstaw to wyzwanie porównywalne z kapitanem, który skupia załogę na pierwszą podróż. W świecie biznesu nic nie jest pewne, a odpowiednio dobrana załoga może zdecydować o sukcesie lub porażce. Rozpoczynając przygodę z tworzeniem pierwszego zespołu sprzedaży, warto znać potencjalne pułapki. Opierając się na wskazówkach z mojego osobistego doświadczenia jako wieloletni Head of Sales, następnie rekruter C-Level Executive Search oraz jednego z ekspertów od sprzedaży w start-upach Jasona M. Lemkina, ten artykuł przedstawia najczęstsze błędy popełniane przez założycieli i radzi, jak ich unikać.

 

🚀 10 Najczęstszych Błędów 🚫 przy Rekrutacji Pierwszego Zespołu Sprzedaży i Jak się przed nimi Obronić

 

1. 🤝 Sprzedaż Prowadzona przez Założyciela.

Zanim zaczniesz myśleć o zatrudnieniu zespołu sprzedaży, Ty, jako założyciel, powinieneś być pierwszym sprzedawcą. Zanurz się w codzienne wyzwania, poznaj swój produkt i nawiąż kontakt z potencjalnymi klientami. To bezcenne doświadczenie. Poznanie klienta z pierwszej ręki pozwoli Ci lepiej zrozumieć ich potrzeby i dostosować ofertę produktu.

 

2. ⏰ Odpowiedni moment na zatrudnienie Dyrektora Sprzedaży (Head of Sales)

Zbyt wczesne zatrudnienie Dyrektora Sprzedaży może być kosztownym błędem. Jego rola polega na skalowaniu i doskonaleniu procesu sprzedaży. Dlatego najpierw musisz mieć ustalony, powtarzalny proces sprzedaży. Często firmy popełniają błąd, zatrudniając na to stanowisko zbyt wcześnie, co prowadzi do niepotrzebnych kosztów.

 

3. 👥 Zatrudnij osoby, od których sam byś kupił

Twoi pierwsi sprzedawcy nadadzą ton całej operacji sprzedaży. Powinny to być osoby, z którymi się utożsamiasz. Zastanów się, czy czułbyś się komfortowo, kupując od nich produkt. Jeśli odpowiedź brzmi “nie”, być może warto przemyśleć decyzję o zatrudnieniu.

 

4. 🌍 Postaw na różnorodność.

Zróżnicowany zespół sprzedaży przynosi wiele perspektyw. Upewnij się, że masz różnorodny zespół pod względem osobowości i stylów. W dzisiejszym globalnym świecie biznesu różnorodność jest kluczem do sukcesu, ponieważ pozwala na zrozumienie i obsługę różnych segmentów rynku.

 

5. 💰 Sprawiedliwe wynagrodzenie to klucz

Sprzedaż to trudny zawód, a Twoi przedstawiciele powinni być za to odpowiednio wynagradzani. W dzisiejszych czasach konkurencja o talenty szczególnie te sprzedażowe jest ogromna, dlatego oferowanie konkurencyjnego pakietu wynagrodzenia jest kluczem do przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych.

 

rekrutacja zespołu sprzedaży

 

 

6. ⌛ Szybko reaguj na słabe wyniki

W dynamicznym świecie sprzedaży czas ma kluczowe znaczenie. Jeśli Twój handlowiec nie osiąga wyników, konieczne jest szybkie przemyślenie jego roli. W przeciwnym razie możesz stracić cenne zasoby i przegapić okazje biznesowe.

 

7. 👜 Rola Dyrektora Sprzedaży

Twoj Dyrektor Sprzedaży powinien być liderem, a nie kolejnym sprzedawcą. Jego głównym zadaniem jest kierowanie zespołem, szkolenie nowych członków i skalowanie operacji sprzedaży.

 

8. 📈 Doświadczenie handlowców w Twojej branży jest ważne

Chociaż uniwersalne umiejętności są ważne, nie ma nic lepszego niż doświadczenie branżowe handlowca, który bardzo chce pracować dla Twojej firmy.  W świecie start-upów, gdzie wszystko się szybko zmienia, doświadczenie w danej branży  może być kluczem do sukcesu.

 

9. 🌟 Znane nazwy firm Twoich potencjalnych handlowców to nie wszystko

Może brzmieć imponująco, że masz przedstawiciela/handlowca z dużej, znanej firmy, ale upewnij się, że pasuje on do wyzwań Twojej organizacji. Wielkie korporacje działają inaczej niż start-upy, dlatego ważne jest, aby Twoi pracownicy byli elastyczni i gotowi do pracy w dynamicznym środowisku.

 

10. ❤️ Zatrzymaj swoje Gwiazdy

Twoi najlepsi handlowcy są bezcenni. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby ich zatrzymać. W dzisiejszym konkurencyjnym rynku pracy, zatrzymanie najlepszych talentów może być kluczem do długoterminowego sukcesu.

 

Podsumowując

Budowanie zespołu sprzedaży to kombinacja sztuki i nauki. Wymaga intuicji, strategii i głębokiego zrozumienia Twojego produktu i rynku. Pamiętaj, że odpowiednio dobrana załoga może zdecydować o sukcesie Twojego start-upu. Wybieraj mądrze i życzę spokojnej żeglugi! 🚀

 

 

Przeczytaj też: Najczęściej popełniane błędy przez pracodawców podczas procesu rekrutacji

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych  IT | Engineering | Digital Marketing | Sprzedaż . Nasza rygorystyczna i sprawdzona metodologia łączy profilowanie ról, dotarcie do kandydatów poprzez metodę Direct Search i ocenę kandydatów, uzupełnione usługami doradczymi. Zapewniamy gwarantowane wyniki, i szybkie dotarcie do najlepszych dostępnych na rynku talentów, dzięki czemu każda współpracująca z nami organizacja będzie w stanie zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne oraz poprawić efektywność zasobów ludzkich, wycenę firmy oraz zaufanie inwestorów.

Tomasz Bożyczko jest doświadczonym liderem sprzedaży, prezesem i założycielem FFS

Dlaczego ludzie kłamią w CV?

Dlaczego ludzie kłamią w CV?

Kłamanie w CV to temat, który od lat wzbudza emocje. Ciekawe badania przeprowadzone w 2020 roku przez renomowaną firmę Checkster dostarczają nam pewnych odpowiedzi. Z ich analiz wynika, że aż 78% kandydatów do pracy w pewien sposób nieprawdziwie przedstawia swoje kwalifikacje. To zaskakujące. Najczęściej kłamstwa dotyczą doświadczenia, umiejętności i wykształcenia. Ale dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są zróżnicowane. Dla wielu chodzi o próbę zatuszowania braków w doświadczeniu. Dla innych o ukazanie się w lepszym świetle, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie. Nie brakuje też tych, którzy pragną ukryć pewne luki w historii swojego zatrudnienia. Jednak warto zastanowić się nad tym zjawiskiem głębiej, ponieważ ryzyko związane z kłamstwem w CV często przewyższa ewentualne korzyści.

Konsekwencje kłamania w CV

Gdy ludzie decydują się na kłamanie w CV, nierzadko nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Jednym z najważniejszych ryzyk jest utrata zaufania. Jeśli pracodawca odkryje fałsz, Twoja reputacja w branży może zostać nadszarpnięta. Co gorsza, może to także utrudnić Ci znalezienie pracy w przyszłości. A co jeśli zostałeś już zatrudniony? Kłamstwo może skutkować natychmiastowym zwolnieniem. W dłuższej perspektywie, jeśli zostaniesz, Twoje możliwości awansu mogą być ograniczone. Ale to nie koniec. W pewnych sytuacjach kłamanie może prowadzić do konsekwencji prawnych. Fałszowanie dokumentów, takich jak dyplomy, jest traktowane jako oszustwo. W efekcie, jeśli twoje kłamstwa przyniosą straty pracodawcy, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Nie można także zapomnieć o wpływie kłamstwa na relacje zawodowe. Sieć kontaktów jest kluczowa w wielu branżach. Jeśli ludzie dowiedzą się o twoim nierzetelnym zachowaniu, mogą unikać współpracy lub rekomendacji. Ostatecznie, nawet jeśli oszustwo przyniesie Ci korzyści w krótkim okresie, ryzyko utraty długoterminowych szans jest znaczące. Konsekwencje kłamania w CV są liczne. Dlaczego ludzie kłamią w CV? Pomimo dużego ryzyka, wielu nadal podejmuje taką decyzję.

 

Najlepsze praktyki dotyczące CV: Wyróżnij się bez kłamstw

Kiedy szukasz pracy, pragniesz się wyróżnić. Możesz to osiągnąć bez uciekania się do kłamstw w CV. Oto kilka sugestii:

  1. Podkreśl swoje autentyczne umiejętności: Zamiast zmyślać czy przekręcać fakty, skup się na tym, co naprawdę potrafisz. Możesz posiadać unikalne kompetencje, które warto uwypuklić.
  2. Mów o osiągnięciach: Zamiast koncentrować się na codziennych obowiązkach, opisz konkretne osiągnięcia. Jeśli poprawiłeś wydajność zespołu o 30% lub wprowadziłeś skuteczne rozwiązanie, które zaoszczędziło firmie pieniądze – napisz o tym!
  3. Jasno wyjaśnij ewentualne luki w zatrudnieniu: Jeśli przez jakiś czas nie pracowałeś, nie ukrywaj tego. Wyjaśnij przyczyny i wskaż, co robiłeś w tym czasie. Może ukończyłeś kursy, które teraz dodają wartości Twojemu profilowi zawodowemu.
  4. Szczerość w kwestii wykształcenia: Jeżeli nie ukończyłeś pewnych szkół czy kursów, nie fałszuj tej informacji. Możesz podkreślić to, co faktycznie zdobyłeś – nawet nieukończone studia przynoszą pewne umiejętności i wiedzę.
  5. Referencje są kluczem: Wiarygodne referencje od poprzednich pracodawców czy współpracowników mogą być bardzo przekonujące. Dbaj o dobre relacje w pracy, a w przyszłości mogą się one przekształcić w wartościowe rekomendacje.

Pamiętaj, Twoje CV to Twoja wizytówka w świecie zawodowym. Warto, by była ona jak najbardziej wiarygodna i precyzyjna. Szczerość w prezentacji swojego profilu zawodowego może okazać się twoim największym atutem.

 

Wnioski

Po głębokiej analizie zagadnienia “Dlaczego ludzie kłamią w CV?” dostrzegamy wielowymiarowy obraz przyczyn i konsekwencji tego zjawiska. Kłamstwa w życiorysach często wynikają z pragnienia wyróżnienia się wśród innych kandydatów, rekompensowania braków czy zwiększenia szans na zatrudnienie. Niemniej jednak, podczas gdy fałszowanie informacji może na pierwszy rzut oka przynieść pewne korzyści, długotrwałe konsekwencje tego działania mogą być daleko bardziej dotkliwe niż przewidywane.

Uczciwość w prezentowaniu swojej kariery zawodowej jest nie tylko etyczną normą, ale również kluczowym elementem budowania trwałych i pozytywnych relacji w środowisku zawodowym. W erze cyfrowej, gdzie informacje są łatwo dostępne i weryfikowalne, prawdziwość i spójność w CV stają się bardziej wartościowe niż kiedykolwiek wcześniej.

Każda próba manipulacji czy fałszowania danych o sobie nie tylko naraża kandydata na utratę zaufania potencjalnego pracodawcy, ale także kompromituje jego reputację w branży na wiele lat. Zamiast ryzykować, warto zastanowić się nad autentyczną prezentacją swoich umiejętności, doświadczenia i osiągnięć, nawet jeśli nie wydają się one idealne. W końcu to uczciwość, autentyczność i ciągłe dążenie do doskonalenia się stanowią fundament długotrwałego sukcesu w życiu zawodowym.

 

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych w obszarach IT, e-commerce, sprzedaży oraz marketingu. Nasza rygorystyczna metodologia łączy profilowanie ról, executive search oraz ocenę kandydatów, wspartą usługami doradczymi. Dzięki temu gwarantujemy skuteczność i szybkie pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Dzięki naszemu wsparciu każda firma może zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi i wzmocnić zaufanie inwestorów.

 

O autorze: Tomasz Bożyczko

Tomasz Bożyczko to doświadczony lider w dziedzinie sprzedaży, prezes oraz założyciel Fast Forward Solutions. Jego pasja do rekrutacji i rozwijania zespołów przyczyniła się do sukcesów wielu organizacji. Tomasz jest ekspertem w dziedzinie zatrudniania najlepszych talentów oraz doskonalenia procesów rekrutacyjnych.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci stworzyć atrakcyjne oferty pracy oraz zoptymalizować proces rekrutacji, aby pozyskiwać najbardziej wartościowych pracowników dla Twojej firmy.

Chat GPT-4 w Rekrutacji: korzyści i wyzwania

Chat GPT-4 w Rekrutacji: korzyści i wyzwania

Nowa Era Procesów HR – Chat GPT w rekrutacji

Rozpocznijmy od omówienia, czym jest Chat GPT-4. Jest to najnowsza wersja modelu GPT stworzonego przez OpenAI. “GPT” to skrót od “Generative Pretrained Transformer”, co wskazuje na technologię przetwarzania języka naturalnego. Model ten jest bardziej zaawansowany niż jego poprzednicy, dzięki czemu potrafi generować odpowiedzi, tworzyć treści i dostarczać informacje. Mimo swojego zaawansowania, Chat GPT-4 nie posiada świadomości ani emocji, bazuje wyłącznie na danych, co może czasem prowadzić do dostarczania nieprecyzyjnych informacji.

Rola Chat GPT-4 w Nowoczesnej Rekrutacji

W dzisiejszym świecie, gdzie znalezienie odpowiednich talentów staje się kluczowe dla sukcesu firm, technologie takie jak Chat GPT-4 zyskują na znaczeniu. Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z nowoczesnych strategii i narzędzi, które wspierają w pozyskiwaniu, ocenie i zatrudnianiu właściwych kandydatów. W dobie cyfryzacji, procesy biznesowe, w tym rekrutacja, są coraz bardziej zautomatyzowane. Systemy oparte na sztucznej inteligencji, takie jak ChatGPT-4, odgrywają kluczową rolę w przekształcaniu tradycyjnych metod rekrutacji. Dzięki ChatGPT-4, rozwijanemu przez OpenAI, mamy dostęp do jednego z najbardziej zaawansowanych modeli języka naturalnego, który ma potencjał zrewolucjonizować proces rekrutacji. W tym kontekście warto zastanowić się, jakie korzyści może przynieść wykorzystanie ChatGPT-4 w rekrutacji dla pracodawców i kandydatów.

Korzyści z Wykorzystania Chat GPT-4 w Procesach Rekrutacyjnych

Technologia sztucznej inteligencji, tak jak Chat GPT-4, wprowadza innowacje w wielu dziedzinach biznesu. W kontekście rekrutacji, korzyści z jej wykorzystania są znaczące. Automatyzacja procesów to jedna z głównych zalet Chat GPT-4 w rekrutacji. Dzięki temu firmy mogą przyspieszyć selekcję, filtrować kandydatów według określonych kryteriów i szybciej odpowiadać na ich zapytania. Ponadto, sztuczna inteligencja bazuje na danych i algorytmach, co oznacza obiektywną ocenę kandydatów bez ludzkich uprzedzeń. W sytuacji masowej rekrutacji, narzędzia oparte na AI, takie jak Chat GPT-4, umożliwiają jednoczesne przetwarzanie wielu aplikacji, zapewniając spójność i jakość oceny. Oszczędność czasu, dostępność 24/7 oraz możliwość personalizacji procesu to kolejne atuty, które przemawiają za wdrożeniem tej technologii w procesach rekrutacyjnych.

Praktyczne Zastosowania Chat GPT-4 w Rekrutacji

Chat GPT-4 nie jest tylko teoretycznym narzędziem, ale ma konkretne, praktyczne zastosowania w procesie rekrutacji. Może pomóc w tworzeniu skutecznych wiadomości rekrutacyjnych i szablonów e-mailowych, które przyciągną uwagę kandydatów. Dzięki jego zdolnościom, firmy mogą tworzyć precyzyjne opisy stanowisk pracy, które dokładnie odzwierciedlają wymagania i korzyści związane z daną rolą. Chat GPT-4 może także analizować CV, porównując je z wymaganiami stanowiska, co pozwala rekruterom szybko ocenić kwalifikacje kandydatów. Dodatkowo, algorytm może generować pytania rekrutacyjne dostosowane do konkretnego stanowiska, co ułatwia przeprowadzenie skutecznych rozmów kwalifikacyjnych.

Wyzwania i Uwagi Dotyczące Wykorzystania Chat GPT-4 w Rekrutacji

Chociaż Chat GPT-4 przynosi wiele korzyści, istnieją również wyzwania i uwagi, które firmy muszą wziąć pod uwagę. Zapewnienie zgodności z RODO jest kluczowe, aby chronić dane kandydatów i przestrzegać przepisów o ochronie danych. Ponadto, etyka i przejrzystość w procesie rekrutacji są niezbędne. Kandydaci mają prawo wiedzieć, jak ich dane są przetwarzane przez AI i jakie decyzje podejmuje system. Istnieje także ryzyko, że algorytmy mogą nieświadomie odzwierciedlać i wzmacniać istniejące uprzedzenia, co jest szczególnie ważne w kontekście rekrutacji. Bezpieczeństwo danych, nieprzewidywalność AI oraz koszty i zasoby związane z wdrożeniem są kolejnymi aspektami, które firmy muszą rozważyć przed wdrożeniem Chat GPT-4 w procesie rekrutacji.

Podsumowanie i Perspektywy na Przyszłość

Ewolucja technologii, zwłaszcza w dziedzinie sztucznej inteligencji, otwiera przed nami nowe możliwości w wielu sektorach biznesu. Chat GPT-4, jako jedno z najnowszych osiągnięć w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego, ma potencjał, aby zrewolucjonizować sposób, w jaki prowadzimy rekrutację. Dzięki wykorzystaniu AI do automatyzacji i personalizacji procesu, firmy mogą znaleźć odpowiednich kandydatów w krótszym czasie, jednocześnie zwiększając satysfakcję zarówno kandydatów, jak i zespołu HR. Niemniej jednak, jak każde narzędzie, Chat GPT-4 ma swoje wyzwania, które należy rozważyć przy jego wdrażaniu. Kluczem jest zastosowanie technologii z odpowiednim rozeznaniem, uwzględniając zarówno potencjalne korzyści, jak i wyzwania. W miarę postępu technologicznego i większego zaangażowania w AI w rekrutacji, zrozumienie i skuteczne wykorzystanie narzędzi takich jak Chat GPT-4 będzie niezbędne dla sukcesu w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym.

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych w obszarach IT, e-commerce, sprzedaży oraz marketingu. Nasza rygorystyczna metodologia łączy profilowanie ról, executive search oraz ocenę kandydatów, wspartą usługami doradczymi. Dzięki temu gwarantujemy skuteczność i szybkie pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Dzięki naszemu wsparciu każda firma może zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi i wzmocnić zaufanie inwestorów.

Praca hybrydowa – trend 2023 roku. Czy wszystkich czeka powrót do biur?

Praca hybrydowa – trend 2023 roku. Czy wszystkich czeka powrót do biur?

Praca hybrydowa – nowy trend 2023 roku

Praca hybrydowa zdobywa na popularności, stając się jednym z kluczowych trendów w 2023 roku. Wielu pracodawców rezygnuje z pełnej pracy zdalnej na rzecz modelu hybrydowego, gdzie pracownicy dzielą swój czas między biuro a dom. Chociaż niektórzy mogą być niechętni powrotowi do biura, istnieją liczne korzyści z takiego modelu pracy. W tym artykule przyjrzymy się powodom, dla których firmy wybierają pracę hybrydową oraz wyzwaniom, jakie niesie ze sobą taka zmiana. W dobie cyfryzacji i globalizacji, praca hybrydowa oferuje elastyczność. Odpowiada to zarówno potrzebom pracodawców, jak i pracowników, umożliwiając bardziej zrównoważony i produktywny styl pracy.

Dlaczego praca zdalna nie zawsze jest idealna?

Chociaż praca zdalna przyniosła wiele korzyści, takich jak elastyczność i oszczędność czasu na dojazdach, ma również swoje wady. Brak bezpośredniej interakcji między pracodawcą a pracownikiem może prowadzić do problemów z zaufaniem. Często pracodawcy zastanawiają się, czy ich pracownicy faktycznie pracują, czy może po prostu marnują czas. Dodatkowo, praca zdalna może być przyczyną problemów technicznych, takich jak brak dostępu do internetu czy awarie sprzętu. Brak interakcji z kolegami z pracy może prowadzić do poczucia izolacji, a różnice w strefach czasowych mogą komplikować komunikację w międzynarodowych zespołach. W związku z tym wiele firm zastanawia się nad wprowadzeniem modelu hybrydowego, który łączyłby korzyści pracy zdalnej z zaletami pracy w biurze.

Wyzwania pracy zdalnej i jak je pokonać

Zarządzanie zespołem pracującym zdalnie może być wyzwaniem. Brak zaufania, problemy z komunikacją i poczucie izolacji to tylko niektóre z problemów, z którymi mogą się borykać pracodawcy. Aby skutecznie zarządzać zespołem zdalnym, pracodawcy muszą wprowadzić jasne procedury i narzędzia, które pomogą w komunikacji i współpracy. Bezpieczeństwo informacji jest również kluczowe, a pracodawcy muszą zapewnić odpowiednie zasady i narzędzia, aby chronić dane firmy. Wprowadzenie regularnych spotkań online, korzystanie z zaawansowanych narzędzi do zarządzania projektami oraz szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa to tylko niektóre ze sposobów, które mogą pomóc firmom w skutecznym zarządzaniu pracą zdalną. Jednakże, praca hybrydowa może być odpowiedzią na wiele z tych wyzwań, oferując równowagę między pracą zdalną a tradycyjną pracą w biurze.

Czy praca zdalna jest naprawdę przeszłością?

Chociaż obserwujemy pewien trend odchodzenia od pracy zdalnej, nie oznacza to, że jest ona całkowicie przeszłością. Wiele firm wciąż oferuje taką możliwość, uznając jej korzyści, takie jak zwiększona produktywność i lepsze samopoczucie pracowników. Firmy, które wprowadziły pracę zdalną z powodu pandemii, często wracają do modelu hybrydowego, podczas gdy te, które oferowały taką możliwość wcześniej, wciąż z niej korzystają. Ważne jest, aby firmy dostosowywały się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań swoich pracowników, a praca hybrydowa może być jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu, łącząc korzyści obu modeli pracy.

Praca hybrydowa jako kompromis

Praca hybrydowa może być idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą połączyć korzyści z pracy zdalnej z tradycyjnym modelem pracy w biurze. Daje to pracownikom elastyczność i możliwość dostosowania godzin pracy do własnych potrzeb, jednocześnie zapewniając pracodawcom większą kontrolę nad pracą zespołu. Kluczem jest komunikacja i dostosowanie modelu pracy do potrzeb zarówno pracodawcy, jak i pracowników. Wprowadzenie regularnych spotkań, zarówno wirtualnych, jak i w biurze, oraz jasnych wytycznych dotyczących oczekiwań może pomóc w osiągnięciu równowagi i zapewnieniu, że praca hybrydowa przynosi korzyści dla wszystkich stron.

Podsumowanie

Praca hybrydowa staje się coraz bardziej popularna i wiele wskazuje na to, że będzie dominować w krajobrazie biznesowym w 2023 roku. Firmy, które chcą przyciągnąć najlepsze talenty i zaspokoić potrzeby swoich pracowników, powinny rozważyć wprowadzenie takiego modelu pracy. Łączy on korzyści z pracy zdalnej z tradycyjnym modelem pracy w biurze. Oferuje przy tym elastyczność, efektywność i zrównoważony rozwój. W erze cyfrowej, gdzie technologia umożliwia pracę z dowolnego miejsca. To właśnie praca hybrydowa może być kluczem do sukcesu dla wielu organizacji.

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych w obszarach IT, e-commerce, sprzedaży oraz marketingu. Nasza rygorystyczna metodologia łączy profilowanie ról, executive search oraz ocenę kandydatów, wspartą usługami doradczymi. Dzięki temu gwarantujemy skuteczność i szybkie pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Dzięki naszemu wsparciu każda firma może zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi i wzmocnić zaufanie inwestorów.

 

O autorze: Tomasz Bożyczko

Tomasz Bożyczko to doświadczony lider w zarządzaniu zespołami marketingu i sprzedaży, prezes oraz założyciel Fast Forward Solutions. Jego pasja do rekrutacji i rozwijania zespołów przyczyniła się do sukcesów wielu organizacji. Tomasz jest ekspertem w dziedzinie zatrudniania najlepszych talentów oraz doskonalenia procesów rekrutacyjnych.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci stworzyć atrakcyjne oferty pracy oraz zoptymalizować proces rekrutacji, aby pozyskiwać najbardziej wartościowych pracowników dla Twojej firmy.

13 (pechowych) błędów, których unikaj pisząc ogłoszenie o pracę.

13 (pechowych) błędów, których unikaj pisząc ogłoszenie o pracę.

 

Firmy mogą stracić doskonałych potencjalnych pracowników, jeśli pominą stworzenie dobrze napisanego i szczegółowego ogłoszenia o pracę. Ogłoszenia o pracę są często pomijane jako metoda sprawdzania kandydatów, są traktowane pół-serio. Poświęcając czas na przeczytanie i zapoznanie się ze wszystkimi 13 pechowymi błędami w początkowym procesie rekrutacji – zaczynając od ogłoszenia o pracę – możesz uniknąć utracenia świetnych kandydatów i dodatkowo dowiesz się jak napisać dobre ogłoszenie o pracę.

 

Nie popełniaj tych błędów, jeśli chcesz, aby Twoje ogłoszenie o pracę było skuteczne

1. Brak podstaw w ogłoszeniu o pracę

Niestety, niektórzy pracodawcy często zapominają (lub celowo nie wspominają) o podstawach. Aby napisać ogłoszenie o pracę – skuteczne – oraz przyciągnąć najlepszych nie możesz być jednym z tych co zapominają. Czasami firmy proszą o wiele lat doświadczenia czy dużo umiejętności za bardzo niskie wynagrodzenie, ale nie ma dostępnych informacji o firmie – próbują być anonimowi myśląc – że może akurat kogoś da się znaleźć za tak niską stawkę. Często brakuje również informacji o lokalizacji, a jest to priorytetowa sprawa – kandydaci chcą wiedzieć już na samym początku gdzie znajduje się miejsce pracy. Jeśli pominiesz te rzeczy w swoim ogłoszeniu o pracę, nie oczekuj zbyt wielu odpowiedzi. W XXI wieku nie ma miejsca na bycie incognito. Jeśli kandydaci nie podejdą do procesu rekrutacji poważnie od samego początku, na pewno nie będą tego robić na późniejszym etapie.

Nie zapomnij o podstawowych elementach, takich jak nazwa firmy i branża, w której działa, a także stanowisko, opis stanowiska, zakres obowiązków, dane kontaktowe, lokalizacja lub data rozpoczęcia.

2. Zbyt wiele wymagań kwalifikacyjnych

Pracodawcy często podają nierealistyczne wymagania do ogłoszenia o pracę, myśląc, że ujdzie im to na sucho. Z drugiej strony osoby rekrutujące powinny wymagać od potencjalnych pracowników tylko tych wymagań, które są związane z pracą; w przeciwnym razie może to zostać odebrane jako nieprofesjonalne. Ponadto wielu pracodawców popełnia błąd, nie będąc wystarczająco precyzyjnymi w swoich ogłoszeniach. To sprawia, że firma wydaje się niechlujna i zdezorganizowana – dwie cechy, których zdecydowanie nie chcesz, aby Twoja firma się prezentowała! Pamiętaj, że sposób, w jaki napisana jest oferta pracy, odzwierciedla to, jaka jest naprawdę nasza firma i wpływa to w dużym stopniu na wizerunek firmy.

Ogranicz swoje wymagania do minimum i spraw, aby Twoje ogłoszenie pracę było jasne i zwięzłe. Możesz podzielić wymagania na te podstawowe ale i te – mile widziane. Sprecyzuj zakres obowiązków na danym stanowisku przyszłego pracownika.

 

3. Wymagany list motywacyjny

Wzmianka o wymaganych listach motywacyjnych zniechęca potencjalnych kandydatów do składania wniosków. Chociaż listy motywacyjne potrafią dużo powiedzieć o drugiej osobie, powinniśmy zakończyć ich wymaganie w każdej aplikacji. Nie tylko oszczędza to czas, ale także usprawnia proces rekrutacji. Dzięki globalizacji i szybkiemu przepływowi informacji otrzymujemy obecnie dziesiątki razy więcej aplikacji na jedną ofertę pracy niż dawniej. Przy takim wzroście nie ma możliwości, abyśmy dokładnie przeczytali każdy list motywacyjny.

Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i przyciągnąć świetnych kandydatów, pomiń wymóg listu motywacyjnego i zamiast tego poproś kandydatów o napisanie kilku zdań o sobie w formularzu aplikacyjnym.

 

4. Ogłoszenie o pracę jest albo za długie, albo za krótkie

Ogłoszenie o pracę powinno być wystarczająco długie, aby przekazać potencjalnemu pracownikowi wszystkie potrzebne mu informacje, ale nie tak długie, aby jego czytanie stało się nużące. Idealna długość ogłoszenia o pracę to od 200 do 400 słów. Usuń niepotrzebne treści.

Jeśli ogłoszenie o pracę jest za krótkie, może nie zawierać wszystkich ważnych informacji. Z drugiej strony, jeśli jest zbyt długie, potencjalni pracownicy mogą nie przeczytać go w całości.

Zadbaj o odpowiednią długość ogłoszenia o pracę – śledź konkurencję.

 

5. Po prostu nie używaj tych sformułowań

Te zwroty są nienawidzone przez kandydatów do pracy i pracowników. Od razu kandydaci są niechętni i mimo, że przechodzą do kolejnego etapu, często rezygnują, gdy wracają do ogłoszenia i ponownie widzą te okropne zdania. Sformułowania te są odbierane negatywnie iw dużym stopniu zniechęcają do aplikowania. Godziny pracy wpisuj tylko w przypadku pracy jednozmianowej.

Umiejętność pracy pod presją czasu – zamiast tego napisz – o wielu ciekawych wyzwaniach, braku nudy w pracy

Do ustalenia – zastąp – konkretami, aplikujący specjalista chce wiedzieć, na czym stoi, już w momencie czytania ogłoszenia.

Praca zmianowa, sztywne godziny pracy – ogłoszenie będzie wyglądać przyjaźniej gdy napiszesz o – elastycznych godzinach pracy, regularnych przerwach.

 

6. Brak informacji o wysokości wynagrodzenia

W dzisiejszych czasach nie ma miejsca na pominięcie tych informacji. Od samego początku, już w fazie ogłoszenia, trzeba to jasno określić. Wielu poszukujących pracy uważa, że jeśli firma nie podaje wynagrodzenia, jest ono niskie. W rzeczywistości większość ludzi decyduje się na zmianę pracy, ponieważ chcą zarabiać więcej niż wcześniej. Nie zapominajmy, że do pracy chodzimy, nie tylko z przyjemności, ale po to żeby zarabiać i to jest najważniejsze.

Możesz użyć widełek płacowych, jeśli nie chcesz podawać konkretnej liczby i nie zapominaj, że ważne jest rozróżnienie brutto/netto. Ogłoszenie o pracę dzięki temu jest atrakcyjne i przyciągnie najlepszych kandydatów.

 

 

8. Zły dobór języka, słownictwa

Podsumowując – pamiętaj, że nie ma jednego języka odpowiedniego dla każdego ogłoszenia o pracę. Jeśli kierujesz swoją reklamę do osób po studiach – są to zazwyczaj osoby młode i możesz sobie pozwolić na bardziej “luźny” ton. Jeśli szukasz osób z kilkuletnim doświadczeniem – ogłoszenie nie może być luźne, a zwłaszcza gdy zaczynasz przygotowywać opis stanowiska.

Aby Twoje ogłoszenie o pracę odniosło sukces, zapoznaj się z językiem używanym w danej grupie. Używany język i słownictwo mają duży wpływ na powodzenie ogłoszenia o pracę.

 

 

9. Dyskryminacja

„Przyjmę tylko mężczyzn, osoby nie LGBT, bez tatuaży, kobiety nie planujące założenia rodziny” – tak, takie sytuacje wciąż mają miejsce. Nie ma na to zgody. To jest niedopuszczalne.

Zapomnij o dyskryminacji ludzi ze względu na płeć, niepełnosprawność, rasę czy religię – nie tylko w ogłoszeniach o pracę, ale także na co dzień. Możesz nawet napisać o tym, że takie osoby są mile widziane w firmie.

 

 

10. Brak informacji o tym co firma może zapewnić kandydatowi

Jako pracodawca przedstawiasz wymagania jakie powinien mieć kandydat. A czy zawsze piszesz o tym, co możesz zaoferować kandydatowi? Jeśli tak to super, jeśli nie…

Nie zapomnij wspomnieć o korzyściach, które oferujesz, na przykład o możliwość rozwoju, awansu, możliwość pracy zdalnej, pakiecie medycznym i innych tego typu benefitach.

 

11. Klauzula prawna a ogłoszenie o pracę

Chociaż przestrzeganie prawa podczas rekrutacji jest niezbędne, rekruterzy nie powinni zapominać, że muszą również wymagać od kandydatów uwzględnienia klauzul prawnych w swoich aplikacjach. “Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych…” – tak, to o tą klauzulę chodzi.

Istnieją krótsze i dłuższe klauzule. Upewnij się, że robisz wszystko zgodnie z prawem.

12. Brak informacji o etapach/procesie rekrutacji

Ten aspekt powoli zaczyna być obowiązkowy w ogłoszeniu rekrutacyjnym, jeśli jest to rekrutacja długo etapowa. Warto też dodać informację o terminach pomiędzy etapami. Pisząc o gwarantowanej informacji zwrotnej od firmy – zachęcisz jeszcze bardziej. Kandydaci nie lubią być upiorami – podobnie jak pracodawcy.

Dodaj kilka zdań o procesie rekrutacji, a to przedstawi Twoją firmę jako zorganizowaną.

13. Ogłoszenia o prace tylko na jednym portalu

Ograniczanie się do umieszczania ogłoszeń o pracę na jednym portalu jest nieskuteczne. Obecnie dostępnych jest wiele bezpłatnych platform, które mogą być przydatne dla firm i być może przyszły idealny pracownik często zagląda, ale na jedną platformę z której akurat ty nie korzystasz. Nie dopuść do takiej sytuacji, wtedy stracisz możliwość zatrudnienia najlepszych.

Korzystaj z wielu portali, aby zamieszczać ogłoszenia o pracę, m.in. Facebook, LinkedIn, GoogleForJobs i inne wyspecjalizowane w branży. Na większości tego typu portali nie ma limitów co do ilości wystawianych ogłoszeń o pracę.

 

 

Jak widać, napisanie skutecznego ogłoszenia o pracę nie jest takie proste. Gdy znajdziesz wzór ogłoszenia o pracę do wypełnienia – zapomnij o tym – o tym możesz! Czasami, jeśli nie wiesz jak to zrobić – lepiej powierzyć zadanie komuś doświadczonemu.

Jeśli nie masz doświadczenia w tej dziedzinie lub po prostu nie wiesz od czego zacząć, zawsze możesz skorzystać z pomocy agencji rekrutacyjnej. Nie tylko pomaga ona stworzyć ogłoszenie o pracę w Twojej firmie, ale także znajduje najbardziej wykwalifikowanych kandydatów i oszczędzają Twój czas.

 

Fast Forward Solutions – Twoje źródło najlepszych specjalistów

Fast Forward Solutions specjalizuje się w usługach rekrutacyjnych w obszarach IT, e-commerce, sprzedaży oraz marketingu B2B. Nasza rygorystyczna metodologia łączy profilowanie ról, executive search oraz ocenę kandydatów, wspartą usługami doradczymi. Dzięki temu gwarantujemy skuteczność i szybkie pozyskiwanie najlepszych talentów na rynku. Dzięki naszemu wsparciu każda firma może zwiększyć sprzedaż, obniżyć koszty operacyjne, poprawić efektywność zarządzania zasobami ludzkimi i wzmocnić zaufanie inwestorów.

 

O autorze: Tomasz Bożyczko

Tomasz Bożyczko to doświadczony lider w dziedzinie sprzedaży, prezes oraz założyciel Fast Forward Solutions. Jego pasja do rekrutacji i rozwijania zespołów przyczyniła się do sukcesów wielu organizacji. Tomasz jest ekspertem w dziedzinie zatrudniania najlepszych talentów oraz doskonalenia procesów rekrutacyjnych.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci stworzyć atrakcyjne oferty pracy oraz zoptymalizować proces rekrutacji, aby pozyskiwać najbardziej wartościowych pracowników dla Twojej firmy.