Wraz postępem 2019 roku, silną gospodarką rekordowo niskim bezrobociem, które w tym roku ma osiągnąć poniżej 5%, popyt na doświadczone (senior) talenty zwłaszcza w przestrzeni cyfrowej znacznie przekracza podaż. Minęły dni 2008 roku, w których pracodawca trzymał wszystkie karty w talii i dyktował warunki zatrudnienia.  Obecnie powstające firmy technologiczne, start-upy, które chcą zatrudniać doświadczonych kandydatów, aby znaleźć kandydata o właściwym dopasowaniu do swojej organizacji, powinny przemyśleć strategię na zatrudnienie u siebie doświadczonego kandydata, który nie wybierze konkurencji. Poniżej kilka rad co można zrobić aby wygrać ten wyścig.

 

Określ priorytety potrzeb firmy i celów kandydata

Zanim Ty i Twój zespół zajmujący się pozyskiwaniem talentów rozpoczniecie poszukiwania doświadczonegom kandydata, najpierw zadajcie sobie pytanie: „Jaką wartość ta rola wniesie do zespołu?” Przygotuj się pod kątem, tego, czego oczekujesz w krótkim i długim okresie, jakie cele i wyzwania napotka ta osoba? Jak wyobrażasz sobie tą rolę? Skorzystaj z tych odpowiedzi jako wskazówek na początku planu rekrutacji.

Gdy już to zrobisz i znajdziesz poszukiwanego kandydata, upewnij się, że dobrze rozumiesz osobiste cele kandydata związane z przejściem do Twojej organizacji. W przypadku kandydata C-Level zmiana kariery nie polega jedynie na wpływie wynagrodzenia lub zmianie scenerii. Poświęć trochę czasu, aby zrozumieć, czego ten kandydat szuka w przejściu. Jakie są jego cele zawodowe? Może się okazać, że tworzysz rolę wokół tej osoby, jeśli naprawdę wierzysz, że jest to idealne dopasowanie do Twojej firmy.

 

Stwórz szybki i bezbolesny proces rekrutacji

Nie mówimy, że powinieneś zatrudniać swoich kandydatów przez telefon, ale w przypadku niektórych strategii pozyskiwania talentów przez wiele firm staje się to bardzo mozolne i uciążliwe przez co możesz stracić idealnego kandydata. Na rynku kierowanym przez kandydatów każdy menedżer ds rekrutacji powinien założyć, że jeśli kandydat przeprowadza rozmowę z organizacją, najprawdopodobniej przeprowadza jednocześnie rozmowy z innymi firmami. Tworząc proces, w którym kandydaci otrzymują informacje zwrotne w odpowiednim czasie, szybkie odpowiedzi i kolejne kroki zapewnią większe prawdopodobieństwo osiągnięcia potencjalnego zatrudnienia przed konkurencją.

 

Nie czekaj -zaoferuj od razu najlepszą ofertę

Jeśli chodzi o senior talenty, znajdziesz się w wojnie licytacyjnej z innymi firmami, które wysłały  oferty pracy. Podczas gdy wiele konkurujących firm ma do zaoferowania wszystkie podstawowe benefity ogólnodostępne takie jak karty Multisport, ubezpieczenie medyczne, życiowe, dofinansowanie lunchu itd, jeśli chcesz, aby Twoja oferta od razu się wyróżniała, postaraj się i pójdź o krok dalej. Oznacza to nie tylko dobrze dopasowany pakiet wynagrodzeń dla talentów, ale także inne zachęty dostosowane do tej konkretnej osoby. Jeśli masz oczy skierowane na jednego konkretnego kandydata, ale ten kandydat może mieć długi dojazd do pracy, zaproponuj pracę w niepełnym wymiarze godzin lub określoną ilość dni pracy z domu. Oczekujesz rodzica? Stwórz plan urlopu macierzyńskiego / ojcowskiego, który jest dostosowany i wypełniony motywacją. Wraz ze wzrostem liczby niestandardowych pakietów świadczeń, wypisywaniem bonusów i innymi zachętami, Twoja najlepsza oferta powinna zostać opracowana natychmiast, chyba że chcesz zgubić kandydata na jednorożca.

 

Współpracuj z zewnętrzną agencją rekrutacyjną i skonsultuj się z nią

Spójrzmy prawdzie w oczy, zatrudnienie doświadczonego managera w organizacji może zmienić całą dynamikę Twojej firmy. Natomiast – zatrudnienie niewłaściwej osoby może nie tylko zniechęcić istniejący personel, ale także znacznie obniżyć efektywność zespołu i doprowadzić do sytuacji, że zespół nie będzie się koncentrował na wynikach ale na nowym przełożonym lub tez w skrajnych przypadkach na podkładaniu mu kłód pod nogi i doprowadzeniu do jego zwolnienia. Dlatego partnerstwo z zewnętrzną agencją rekrutacyjną , która rozumie Twój biznes ułatwi proces zatrudniania właściwych talentów. Dzięki doświadczeniu rekrutacyjnemu agencji, zrozumieniu biznesu na dłuższą metę zaoszczędzisz pieniądze, korzystając z ich usług.