Jeśli chodzi o kwestię wynagrodzenia w IT podczas procesu rekrutacji, często może wystąpić wiele nieporozumień. Jako pracodawca często przy oferowaniu pracy masz na uwadze określony zakres wynagrodzenia. Jednak osoby poszukujące pracy mogą mieć zupełnie inne oczekiwania i potrafią wymagać o kilka tys miesięcznie więcej niż się spodziewałeś. Może to prowadzić do problemów i nieporozumień podczas procesu rekrutacji. W tym artykule omówimy 8 najważniejszych problemów płacowych, z jakimi spotykają się pracodawcy i pracownicy w procesie rekrutacji w branży IT, a także sposoby ich rozwiązywania. Zacznijmy!

 

8 problemów z oczekiwaniami w wynagrodzeniu w procesie rekrutacji – i jak je rozwiązać

wynagrodzenia w it - problemy

Nierealne oczekiwania

Najczęstszym problemem związanym z oczekiwaniami płacowymi jest to, że osoby poszukujące pracy często mają nierealistyczne oczekiwania. Mogą uważać, że są warte więcej niż to, co oferuje pracodawca, lub mogą nie zdawać sobie sprawy z zakresu wysokości wynagrodzenia na stanowisku, o które się ubiegają. Może to prowadzić do frustracji i rozczarowania po obu stronach, a ostatecznie może wykoleić cały proces rekrutacji.

Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest bycie szczerym od samego początku. Kandydat musi wiedzieć, że może na Ciebie liczyć. Skorzystanie z pomocy agencji rekrutacyjnej może być korzystne podczas procesu rekrutacji, ponieważ mają one dostęp do rzetelnych statystyk dotyczących zarobków na konkretnych stanowiskach. Wynika to z tworzenia wykresów wzrostu wynagrodzeń na przykład z 2022 roku w porównianiu do 2021 r. Tego typu informacje mogą być następnie prezentowane osobom, które potencjalnie mogą pełnić te role.

Tak naprawdę nie chcą zmiany

Pracownicy zwykle nie chcą zmieniać pracy, robią to tylko wtedy, gdy inna firma zaoferuje wyższą płacę. Ta pensja jest następnie wykorzystywana jako dźwignia w celu wynegocjowania podwyżki z obecnym pracodawcą. W ten sposób prawdopodobnie może dostać kontrofertę z wyższą stawką i pozostanie z dotychczasowym pracodawcą. Często zdarza się taka sytuacja w sferze programistów w branży it.

Jednym ze sposobów, w jaki pracodawcy mogą sobie poradzić z tym problemem, jest zaoferowanie wynagrodzenia, które mieści się w oczekiwanym zakresie osoby poszukującej pracy. To pokaże, że pracodawca chce być elastyczny i pracować w ramach budżetu osoby poszukującej pracy. Dodatkowo możesz zaoferować inne korzyści, takie jak dodatkowe dni urlopu, praca zdalna, dni chorobowe lub elastyczne godziny pracy, aby osłodzić umowę. W ten sposób pracodawcy mogą często przekonać osoby poszukujące pracy do przyjęcia stanowiska, a specjaliści potrafią dzięki temu szybko zmienić zdanie.

 

Zatrudnianie osób mniej wykwalifikowanych niż Ty

To duży problem, zwłaszcza w technologii informacyjnej. Bardzo konkretnych umiejętności nie da się zweryfikować tak łatwo, jak myślisz. Na przykład znalezienie utalentowanych programistów typu Big Data, JavaScript, Java, Python, DevOps, Front end, Back end, Full Stack lub innych starszych programistów jest trudne, zwłaszcza gdy ich wymagania zarobkowe przedstawiane są w formie widełek na przykład 18 tys – 20 tys (w Polsce) i najczęściej jest to kwota netto.

Bez znajomości echnologii może być trudno ustalić, ile pieniędzy powinni zarabiać kandydaci i jak sprawdzić, czy ich referencje są ważne. W takich czasach najlepiej jest skontaktować się z agencją rekrutacyjną, która koncentruje się na tym konkretnym obszarze rynku. Będą mieli wiedzę niezbędną, aby połączyć Cię z wykwalifikowanymi osobami, które zarabiają tyle, ile są warte. Czasami osoba przedstawiająca się jako junior potrafi rozwiązywać testy stworzone przez agencję na poziomie mid-a.

Obecni pracownicy mogą dowiedzieć się, że zarobki nowego pracownika są wyższe niż ich

Świadomość wyższych kilka tys zł miesięcznie zarobków nowego pracownika jest bardzo mocnym czynnikiem wpływającym na pozostałych obecnych specjalistów it. Może to prowadzić do zazdrości i urazy wśród obecnych pracowników. Mimo tego iż coraz więcej specjalistów pracuje zdalnie nie warto tego ukrywać. Aby temu zapobiec, pracodawcy powinni otwarcie informować o wynagrodzeniu. Ważne jest, aby zatrudniając nowego pracownika, nie stracić innych równie dobrych specjalistów it.

Bardzo ważne jest, aby regularnie doceniać i dbać o swoich obecnych pracowników. Dzięki temu mniej prawdopodobne jest, że będą żywić urazę do nowych pracowników. Ponadto wynagrodzenie nie powinno być jedyną rzeczą, która decyduje o wartości pracownika. Podejmując decyzje dotyczące wynagrodzenia, weź pod uwagę inne czynniki, takie jak doświadczenie, umiejętności i etyka pracy.

Wpływ globalizacji na proces rekrutacji i stawkę wynagrodzenia

Globalizacja wywarła głęboki wpływ na gospodarkę, dotyczy to również procesu rekrutacji. Zarobki w IT w porównaniu do poprzednich lat rosnąc coraz szybciej i w tej branży są najwyższe. Wraz z rozwojem Internetu pracodawcy mogą teraz dotrzeć do globalnej puli osób poszukujących i wszechobecnych ogłoszeń o pracę. Zdalna rekrutacja czy sama praca zdalna doprowadziła do bardziej konkurencyjnego rynku pracy, w wyniku czego wzrosły oczekiwania płacowe i często rekrutowano z obu stron bez słowa.

Warto rozważyć zatrudnienie agencji rekrutacyjnej, szczególnie w zakresie IT, która ułatwi poszukiwanie personelu i uwzględni wszystkie cechy konkretnej firmy. Również agencja rekrutacyjna może pomóc w negocjowaniu stawki i świadczeń.

Kandydaci nie są uczciwi

Problem płacowy polega również na tym, że pracownicy mogą od samego początku nie mieć wciąż jasności co do swoich oczekiwań płacowych. Może to być mylące dla pracodawców i może spowodować, że będą tracić czas. Również często kłamią w kwestii umiejętności i kwalifikacji, np. dodając dodatkowy język programowania, którego tak naprawdę nie znają. Ten zabieg nie tylko stosują programiści.

Jednym ze sposobów na uniknięcie tego problemu przez pracodawców jest zapytanie osób poszukujących pracy o ich oczekiwania płacowe podczas pierwszej rozmowy kwalifikacyjnej. Pomoże to pracodawcom określić, czy stać ich na pracownika lub na ewentualny wzrost oferty wynagrodzenia. Warto skorzystać z pomocy agencji rekrutacyjnej, ponieważ od samego początku przedstawiają one potencjalnych pracowników, na których Cię stać i nie tracisz czasu.

IT to bardzo szybko rozwijającą się branżą, a mimo tego nie ma tak wielu dobrych specjalistów. Ostatnim problemem płacowym jest brak informatyków, co skutkuje często bardzo wysokimi oczekiwaniami płacowymi. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest oferowanie innych świadczeń oprócz wynagrodzenia.

Ważny jest przejrzysty proces rekrutacji i zatrudnienia

Ważne jest, aby na bieżąco informować kandydatów przez cały proces rekrutacji, ponieważ w przeciwnym razie mogą czuć się ignorowani. Już na poziomie planowania ogłoszeń o pracę musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach. Od początku składania oferty pracy kandydat powinien być świadomy jaki jest oferowany typ umowy (na przykład czy jest mowa o umowie o pracę, b2b czy zleceniu). Oczywiście również musi wiedzieć na jaką kwotę złotych może liczyć – netto oraz brutto – najlepiej przedstawioną w formie widełek.

Co więcej, jeśli proces rekrutacji nie rozumie ich potrzeb lub oczekiwań (np. dotyczących wynagrodzenia), źle odbije się to na firmie i zmniejszy prawdopodobieństwo przyjęcia oferty pracy. Mogą również wymagać więcej pieniędzy niż wcześniej, uzasadniając to zastosowanym procesem rekrutacji, który nie jest wygodny, a wyższe pieniądze mają im to za zadanie wynagrodzić

Różnice kulturowe w wynagrodzeniach w branży IT

Często występują różnice w oczekiwaniach płacowych między kulturami. Na przykład w niektórych kulturach wynagrodzenie nie jest tak ważne, jak inne czynniki, takie jak satysfakcja z pracy lub równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. W innych kulturach wynagrodzenie jest najważniejszym czynnikiem przy rozważaniu pracy. Różnice te mogą prowadzić do problemów podczas procesu rekrutacji.

Jednym ze sposobów uniknięcia tego problemu jest zbadanie oczekiwań płacowych w kraju, w którym zatrudniasz. Pomoże Ci to później uniknąć nieporozumień.

Podczas rekrutacji osób z innej kultury ważne jest, aby być świadomym tych różnic. Pomoże to później uniknąć nieporozumień lub frustracji. Agencja rekrutacyjna może być cennym zasobem w tym zakresie, ponieważ będzie zaznajomiona z różnicami kulturowymi i może pomóc w zapewnieniu, że obie strony są po tej samej stronie.

Bonus za podpisanie

Dobra premia za podpisanie umowy może być kluczem do procesu rekrutacji. Jeśli uznasz, że najlepszy kandydat wkrótce zrezygnuje z Twojej rekrutacji, trafne słowo o premii, jaką oferuje Twoja firma, może go zainteresować. Signing bonus jest bardzo ważny w procesie rekrutacji na wysokie stanowisko. Bardzo trudni kandydaci mogą zmienić zdanie po poinformowaniu ich o tym bonusie.

Musisz pamiętać o tych zasadach podczas procesu rekrutacji

1. szczerość,
2. proces rekrutacji musi być przejrzysty,
3. jasne przedstawienie wymagań,
4. research co do stawki wynagrodzenia,
5. pozostawanie w stałym kontakcie z kandydatami i szybkie odpowiadanie na ich pytania,
6. weryfikację zarówno kandydata, jak i jego umiejętności.

Jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy w procesach rekrutacyjnych i negocjowaniu wynagrodzeń w branży IT…

Skontaktuj się z nami!

Nasza agencja rekrutacyjna od początku do końca pomoże Ci znaleźć najlepszych kandydatów do Twojej firmy. Jesteśmy ekspertami w tworzeniu ofert pracy, negocjowaniu wynagrodzeń i świadczeń, więc możesz mieć pewność, że oferujesz konkurencyjne wynagrodzenie i najwyższą jakość w branży IT. Nasi rekruterzy korzystają z najnowocześniejszych systemów zaprojektowanych specjalnie dla tej branży, aby zaoszczędzić Twój czas i znaleźć najlepszego kandydata. Firmy często i chętnie wracają do nas. Dodatkowo wiemy, jak zaprezentować Twoją firmę w najkorzystniejszym możliwym świetle i upewnić się, że przyszły pracownik działa zgodnie z prawem.